4 listopada 2024 ● 1 min. ● 128
W tym numerze Bogusław Hrycyk opisuje historię zabytkowej kopalni w Tarnowskich Górach oraz atrakcje parku w Reptach Śląskich. W numerze również: „Zmiany własnościowe majątku feudalnego Molna-Jeżowa-Ciasna-Klekotna w II połowie XVII i na początku XIX wieku” autorstwa Arkadiusza Barona, „Dzieje szkolnictwa w Kamienicy od 1821 do 2016 roku autorstwa Mariusza Żymierskiego oraz „Wybory do Rady Miejskiej Lublińca w latach 1922 -1939 Sebastiana Ziółka. Piszemy również o księdzu Janie Banasiu, zachęcamy też do odwiedzenia zabytkowej gorzelni w Kochcicach.
31 października 2024 ● 1 min. ● 120
Zabytkowa Gorzelnia w Kochcicach, która wchodzi w skład folwarku wybudowanego przez Ludwika von Ballestrema z 1903 roku została poddana rekonstrukcji i renowacji. Obiekt posiada duże walory historyczne, architektoniczne (detale elementów kamiennych, ceglanych) oraz jest wpisany do rejestru zabytków.
Odrestaurowany i zmodernizowany obiekt uzyskał nagrodę Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz nagrodę serwisu Muratorplus.pl.
Ingerencja w istniejącą strukturę polegała na odtworzeniu i wydobyciu jego walorów wraz z dostosowaniem go do nowej funkcji i aktualnie obowiązujących warunków technicznych.
W ramach istniejącej bryły wprowadzono do obiektu nową funkcję z zachowaniem i wyeksponowaniem istniejącej maszyny parowej. Żółty folwark - gorzelnia pełnić będzie funkcję muzeum multimedialnego wraz ze stanowiskami interaktywnymi. Wystawa przedstawiać będzie historię rodu Ballestremów, organizację dawnego folwarku, procesy technologiczne gorzelni, obraz dawnych czasów - ludzie, stroje, kultura, święta i wiele innych ciekawych elementów. W budynku znajduje się również mała sala kinowa i kawiarenka.
Inwestorem wspomnianej modernizacji – zaprojektowanej przez firmę "TU" Tomasz Ulman Żarki – była Gmina Kochanowice, z kolei wykonawcą zadania był Zakład Usługowo Remontowy Idziaszek Sp. z o.o. Nowe Miasto nad Wartą.
31 października 2024 ● 2 min. ● 213
Gratuluję młodym adeptom sztuki fotografii reportażowej – mówił podczas dzisiejszego spotkania ze zwycięzcami konkursu starosta Joachim Smyła. Słowa uznania i gratulacje padły również ze strony Soni Wachowskiej koordynatorki Igrzysk.
Decyzją jury w składzie: Czesława Włuka, Daniel Dmitriew i Damian Niedźwiedź, najlepsi okazali się:
1 miejsce - Jakub Maliński - Zespół Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu
2 miejsce - Liliana Małysa - Zespół Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu
3 miejsce - Wiktor Mizera – Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu
Wyróżnienia otrzymały: Emilia Onysek i Maja Knop z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
- Zdjęcia sportowe należą do jednych z najtrudniejszych rodzajów w obrębie fotografii. Uchwycenie stopnia koncentracji, ruchu, wysiłku, rywalizacji, radości , a czasem rozpaczy wymaga skupienia, wyczucia momentu i decyzji fotografa, w którym momencie wyzwala migawkę aparatu, tworząc niepowtarzalny zapis zmagań sportowców. Fotoreporter dokumentujący wydarzenia sportowe powinien cechować się nadzwyczajną cierpliwością i wytrwałością, ale także refleksem, które w sumie przy intensywnej pracy dają ogromną satysfakcję - podkreślił Daniel Dmitriew, fotograf, członek jury.
- Fotografia reportażowa to sztuka uchwycenia autentycznych momentów, emocji i wydarzeń w sposób niepozowany i naturalny. Często stosowana w dokumentowaniu imprez, ślubów, konferencji i wydarzeń publicznych. Kluczowe jest tu umiejętne obserwowanie i szybkie reagowanie na zmieniające się sytuacje, aby opowiedzieć prawdziwą historię przez obiektyw aparatu. Ważne jest oddanie atmosfery chwili, bez ingerencji fotografa. Życzę wytrwałości w dążeniu do celu – mówiła Czesława Włuka, fotograf, członek jury.
31 października 2024 ● 1 min. ● 109
Z myślą o młodych ludziach szukających swojej ścieżki zawodowej i ciekawych wyzwań w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstała publikacja „Rybactwo – moja ścieżka do wielkiej kariery”. Prezentowane są w niej możliwości zawodowe związane
z rybactwem w kontekście wsparcia finansowego z programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (FER).
Publikacja kierowana jest zarówno do uczniów szkół podstawowych stojących przed wyborem szkoły średniej, jak i do absolwentów szkół średnich, którzy zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów. Najważniejszą częścią książki są opisy zawodów i możliwości rozwoju kariery zawodowej w sektorze rybackim.
Publikacja jest dostępna poniżej, a także na Facebooku FER.
31 października 2024 ● 1 min. ● 122
W związku z remontem drogi powiatowej – ulicy Dębowej i ulicy Kosmonautów w Strzebiniu 31 października 2024 r. w tych miejscach występują utrudnienia w ruchu drogowym.
Z kolei 4 listopada 2024 r. pojawią się utrudnienia na drodze powiatowej – ulicy św. Jana Chrzciciela w Łazach.
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń osób kierujących ruchem drogowym.
Wspomniane remonty dróg realizowane są dzięki środkom finansowym, które Powiat Lubliniecki pozyskał w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.
Wartość inwestycji w Strzebiniu to kwota 561 802,50 zł
Wartość inwestycji w Łazach 346 494,35 zł.
31 października 2024 ● 1 min. ● 143
Rozgrywki odbędą się 10 listopada br. w godzinach 10:00 - 16:00 w restauracji "Zamek" w Lublińcu.
Zapisy: online lub na sali gry od 9:00.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Powiatu Lublinieckiego.
30 października 2024 ● 1 min. ● 185
- To dzięki Wam projekt został zrealizowany, dzięki Waszemu zaangażowaniu, chęci podzielenia się Waszymi pasjami, umiejętnościami. Za to dziękuję! – zwracał się do uczestników projektu starosta Joachim Smyła.
Do podziękowań przyłączył się członek Zarzadu Powiatu Marek Wręczycki i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Orszulak.
30 października 2024 ● 1 min. ● 205
W poniedziałek, 28 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lublińcu odbyło się spotkanie rolników z przedstawicielami kół łowieckich oraz nadleśnictw Lubliniec, Herby i Koszęcin. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządów gminnych, Powiatowy Lekarz Weterynarii Agnieszka Cyngier oraz jego zastępca Krzysztof Biś.
Tematem spotkania była realizacja rocznych planów łowieckich. Uczestnicy rozmawiali o szkodach łowieckich, które pojawiają się głównie na polach uprawnych oraz o zagrożeniu afrykańskim pomorem świń.
Poruszono także temat wilków, które w ostatnim czasie częściej spotykane są w lasach na terenie powiatu lublinieckiego. Drapieżniki są szczególnie niebezpieczne podczas spotkania z inną zwierzyną. Wspomniano, że wilki udało się uchwycić za pomocą kamery termowizyjnej. Szacuje się, że w okolicy może bytować 12 sztuk.
W związku z powyższym prosi się o zachowanie ostrożności mieszkańców powiatu, szczególnie gmin Herby i Koszęcin, gdzie występuje największe ryzyko spotkania drapieżnika. Wilk od ponad ćwierć wieku w Polsce objęty jest ścisłą ochroną, a za jego zabicie grodzi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
29 października 2024 ● 1 min. ● 182
W dzisiejszym symbolicznym otwarciu wyremontowanej wieży widokowej w Parku Krajobrazowym Lasy nad Górną Liswartą uczestniczyli m.in.: starosta Joachim Smyła, członek Zarządu Powiatu - Marek Wręczycki, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych- Hanna Pompa-Obońska, kierownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Kalinie - Krystyna Bartocha,, nadleśniczy Nadleśnictwa Herby - Robert Gorzelak, wójt Gminy Kochanowice - Jacek Mokros oraz przedstawiciel wykonawcy – firmy Bilpol – Marek Kużaj. Uroczystość uświetniły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pawełkach.
Na przełomie maja i czerwca wieża widokowa, pozwalająca na podziwianie tego fioletowego dywanu kwiatów przeżywa prawdziwe oblężenie turystów.
- Dwadzieścia lat temu została skonstruowana tutaj wieża turystyczna, która po tylu latach wymagała już wymiany. Zgodnie z zaleceniami inspektora nadzoru budowlanego niezbędna była wymiana jej elementów, zapewniających bezpieczeństwo odwiedzających – mówiła Krystyna Bartocha, kierownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Oddział w Kalinie.
Projekt, którego realizatorem jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Kalinie został zrealizowany dzięki wsparciu Powiatu Lublinieckiego, Nadleśnictwa Herby oraz Wójta Gminy Kochanowice.
- Realizacja tego zadania pomoże zachować właściwy stan pomnika przyrody, jakim jest różanecznik oraz chronić rzadkie gatunki zwierząt. Ograniczy też negatywny wpływ antropopresji – wyjaśniała Krystyna Bartocha.
PRZYDATNE INFORMACJE
Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać
KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA
Znajdź szybko interesujący nr telefonu
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Alicja Wojciuszkiewicz-Kopyto
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9 (pokój nr 13), 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Referat ds. Kontroli
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Iwona Nieszporek
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9 (pokój nr 4), 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Referat ds. Kontroli
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Anna Piecuch
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9 (pokój nr 19), 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Wydział Organizacji
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Referat ds. Kontroli
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Referat ds. Osobowych
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Referat ds. Zamówień Publicznych
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Dominika Łupierz
Starostwo Powiatowe w Lublińcu
ul. Paderewskiego 7 (pokój nr 18), 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Lublińcu
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Samodzielne Stanowisko ds. Informatyki
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Wydział Budownictwa i Architektury
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Wydział Edukacji
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Wydział Finansowy
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Wydział Funduszy i Rozwoju
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:00
Wydział Geodezji i Kartografii
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Wydział Gospodarowania Nieruchomościami Skarbu Państwa i Gospodarki Mieniem
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Wydział Informacji, Promocji i Kultury
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek 7:30 - 15:00 | Środa 7:30 - 16:30
Wydział Komunikacji, Drogownictwa i Transportu
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Wydział Obsługi Rady i Zarządu, Polityki Społecznej i Zdrowia
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Wydział Organizacji
Starostwo Powiatowe w LublińcuPoniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Powiatowe Centrum Usług Społecznych w Lublińcu
ul. Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec (pokaż trasę)Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego
Starostwo Powiatowe w Lublińcu