ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
(za wyjątkiem WK oraz WGK - sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział
Jest już kolejne wydanie magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”

4 listopada 20241 min.128

Jest już kolejne wydanie magazynu społeczno-kulturalnego „Ziemia Lubliniecka”

W tym numerze Bogusław Hrycyk opisuje historię zabytkowej kopalni w Tarnowskich Górach oraz atrakcje parku w Reptach Śląskich. W numerze również: „Zmiany własnościowe majątku feudalnego Molna-Jeżowa-Ciasna-Klekotna w II połowie XVII i na początku XIX wieku” autorstwa Arkadiusza Barona, „Dzieje szkolnictwa w Kamienicy od 1821 do 2016 roku autorstwa Mariusza Żymierskiego oraz „Wybory do Rady Miejskiej Lublińca w latach 1922 -1939 Sebastiana Ziółka. Piszemy również o księdzu Janie Banasiu, zachęcamy też do odwiedzenia zabytkowej gorzelni w Kochcicach.

Wyróżniono budynek zmodernizowanej gorzelni w Kochcicach

31 października 20241 min.120

Wyróżniono budynek zmodernizowanej gorzelni w Kochcicach

Zabytkowa Gorzelnia w Kochcicach, która wchodzi w skład folwarku wybudowanego przez Ludwika von Ballestrema z 1903 roku została poddana rekonstrukcji i renowacji. Obiekt posiada duże walory historyczne, architektoniczne (detale elementów kamiennych, ceglanych) oraz jest wpisany do rejestru zabytków.

Odrestaurowany i zmodernizowany obiekt uzyskał nagrodę Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz nagrodę serwisu Muratorplus.pl.

Ingerencja w istniejącą strukturę polegała na odtworzeniu i wydobyciu jego walorów wraz z dostosowaniem go do nowej funkcji i aktualnie obowiązujących warunków technicznych.

W ramach istniejącej bryły wprowadzono do obiektu nową funkcję z zachowaniem i wyeksponowaniem istniejącej maszyny parowej. Żółty folwark - gorzelnia pełnić będzie funkcję muzeum multimedialnego wraz ze stanowiskami interaktywnymi. Wystawa przedstawiać będzie historię rodu Ballestremów, organizację dawnego folwarku, procesy technologiczne gorzelni, obraz dawnych czasów - ludzie, stroje, kultura, święta i wiele innych ciekawych elementów. W budynku znajduje się również mała sala kinowa i kawiarenka.

Inwestorem wspomnianej modernizacji – zaprojektowanej przez firmę "TU" Tomasz Ulman Żarki – była Gmina Kochanowice, z kolei wykonawcą zadania był Zakład Usługowo Remontowy Idziaszek Sp. z o.o. Nowe Miasto nad Wartą.

Znamy zwycięzców konkursu fotograficznego zorganizowanego podczas Igrzysk Młodzieży Powiatu Lublinieckiego

31 października 20242 min.213

Znamy zwycięzców konkursu fotograficznego zorganizowanego podczas Igrzysk Młodzieży Powiatu Lublinieckiego

Gratuluję młodym adeptom sztuki fotografii reportażowej – mówił podczas dzisiejszego spotkania ze zwycięzcami konkursu starosta Joachim Smyła. Słowa uznania i gratulacje padły również ze strony Soni Wachowskiej koordynatorki Igrzysk.

Decyzją jury w składzie: Czesława Włuka, Daniel Dmitriew i Damian Niedźwiedź, najlepsi okazali się:

1 miejsce  - Jakub Maliński - Zespół Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu

2 miejsce - Liliana Małysa - Zespół Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu

3 miejsce - Wiktor Mizera – Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu

Wyróżnienia otrzymały: Emilia Onysek i Maja Knop z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

- Zdjęcia sportowe należą do jednych z najtrudniejszych rodzajów w obrębie fotografii. Uchwycenie stopnia koncentracji,  ruchu, wysiłku, rywalizacji, radości , a czasem rozpaczy wymaga skupienia, wyczucia momentu i decyzji fotografa,  w którym momencie wyzwala migawkę aparatu,  tworząc niepowtarzalny zapis zmagań sportowców. Fotoreporter dokumentujący wydarzenia sportowe powinien cechować się nadzwyczajną cierpliwością i wytrwałością, ale także refleksem, które w sumie przy intensywnej pracy dają ogromną satysfakcję - podkreślił Daniel Dmitriew, fotograf, członek jury.

- Fotografia reportażowa to sztuka uchwycenia autentycznych momentów, emocji i wydarzeń w sposób niepozowany i naturalny. Często stosowana w dokumentowaniu imprez, ślubów, konferencji i wydarzeń publicznych. Kluczowe jest tu umiejętne obserwowanie i szybkie reagowanie na zmieniające się sytuacje, aby opowiedzieć prawdziwą historię przez obiektyw aparatu. Ważne jest oddanie atmosfery chwili, bez ingerencji fotografa. Życzę wytrwałości w dążeniu do celu – mówiła Czesława Włuka, fotograf, członek jury.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją „Rybactwo – moja ścieżka do wielkiej kariery”

31 października 20241 min.109

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją „Rybactwo – moja ścieżka do wielkiej kariery”

Z myślą o młodych ludziach szukających swojej ścieżki zawodowej i ciekawych wyzwań w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstała publikacja „Rybactwo – moja ścieżka do wielkiej kariery”. Prezentowane są w niej możliwości zawodowe związane
z rybactwem w kontekście wsparcia finansowego z programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (FER).

Publikacja kierowana jest zarówno do uczniów szkół podstawowych stojących przed wyborem szkoły średniej, jak i do absolwentów szkół średnich, którzy zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów. Najważniejszą częścią książki są opisy zawodów i możliwości rozwoju kariery zawodowej w sektorze rybackim.

Publikacja jest dostępna poniżej, a także na Facebooku FER.

Informacja o utrudnieniach w ruchu drogowym w Strzebiniu i Łazach

31 października 20241 min.122

Informacja o utrudnieniach w ruchu drogowym w Strzebiniu i Łazach

W związku z remontem drogi powiatowej – ulicy Dębowej i ulicy Kosmonautów w Strzebiniu 31 października 2024 r. w tych miejscach występują utrudnienia w ruchu drogowym.

Z kolei 4 listopada 2024 r. pojawią się utrudnienia na drodze powiatowej – ulicy św. Jana Chrzciciela w Łazach.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń osób kierujących ruchem drogowym.

Wspomniane remonty dróg realizowane są dzięki środkom finansowym, które Powiat Lubliniecki pozyskał w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Wartość inwestycji w Strzebiniu to kwota 561 802,50 zł

Wartość inwestycji w Łazach 346 494,35 zł.

Sekcja szachowa klubu sportowego 'Sparta Lubliniec' zaprasza na turniej szachowy organizowany z okazji Święta Niepodległości

31 października 20241 min.143

Sekcja szachowa klubu sportowego "Sparta Lubliniec" zaprasza na turniej szachowy organizowany z okazji Święta Niepodległości

Rozgrywki odbędą się 10 listopada br. w godzinach 10:00 - 16:00 w restauracji "Zamek" w Lublińcu. 

Zapisy: online lub na sali gry od 9:00.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Powiatu Lublinieckiego.

Spotkanie podsumowujące kolejną edycję projektu Nasz Powiat Nasze Pasje odbyło się dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Lublińcu

30 października 20241 min.185

Spotkanie podsumowujące kolejną edycję projektu Nasz Powiat Nasze Pasje odbyło się dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Lublińcu

- To dzięki Wam projekt został zrealizowany, dzięki Waszemu zaangażowaniu, chęci podzielenia się Waszymi pasjami, umiejętnościami. Za to dziękuję! – zwracał się do uczestników projektu starosta Joachim Smyła.

Do podziękowań przyłączył się członek Zarzadu Powiatu  Marek Wręczycki i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Orszulak.

Spotkanie rolników z terenu powiatu lublinieckiego

30 października 20241 min.205

Spotkanie rolników z terenu powiatu lublinieckiego

W poniedziałek, 28 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lublińcu odbyło się spotkanie rolników z przedstawicielami kół łowieckich oraz nadleśnictw Lubliniec, Herby i Koszęcin. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele samorządów gminnych, Powiatowy Lekarz Weterynarii Agnieszka Cyngier oraz jego zastępca Krzysztof Biś.

Tematem spotkania była realizacja rocznych planów łowieckich. Uczestnicy rozmawiali o szkodach łowieckich, które pojawiają się głównie na polach uprawnych oraz o zagrożeniu afrykańskim pomorem świń.

Poruszono także temat wilków, które w ostatnim czasie częściej spotykane są w lasach na terenie powiatu lublinieckiego. Drapieżniki są szczególnie niebezpieczne podczas spotkania z inną zwierzyną. Wspomniano, że wilki udało się uchwycić za pomocą kamery termowizyjnej. Szacuje się, że w okolicy może bytować 12 sztuk.

W związku z powyższym prosi się o zachowanie ostrożności mieszkańców powiatu, szczególnie gmin Herby i Koszęcin, gdzie występuje największe ryzyko spotkania drapieżnika. Wilk od ponad ćwierć wieku w Polsce objęty jest ścisłą ochroną, a za jego zabicie grodzi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Finał projektu zabezpieczającego przystanek na ścieżce przy pomniku przyrody, jakim jest różanecznik katawbijski

29 października 20241 min.182

Finał projektu zabezpieczającego przystanek na ścieżce przy pomniku przyrody, jakim jest różanecznik katawbijski

W dzisiejszym symbolicznym otwarciu wyremontowanej wieży widokowej w Parku Krajobrazowym Lasy nad Górną Liswartą uczestniczyli m.in.: starosta Joachim Smyła, członek Zarządu Powiatu - Marek Wręczycki, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych- Hanna Pompa-Obońska, kierownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Kalinie - Krystyna Bartocha,, nadleśniczy Nadleśnictwa Herby - Robert Gorzelak, wójt Gminy Kochanowice - Jacek Mokros oraz przedstawiciel wykonawcy – firmy Bilpol – Marek Kużaj. Uroczystość uświetniły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pawełkach.

Na przełomie maja i czerwca wieża widokowa,   pozwalająca na podziwianie tego fioletowego dywanu kwiatów przeżywa prawdziwe oblężenie turystów.

- Dwadzieścia lat temu została skonstruowana tutaj wieża turystyczna, która po tylu latach wymagała już wymiany. Zgodnie z zaleceniami inspektora nadzoru budowlanego niezbędna była wymiana jej elementów, zapewniających bezpieczeństwo odwiedzających – mówiła Krystyna Bartocha, kierownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Oddział w Kalinie.

Projekt, którego realizatorem jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Kalinie został zrealizowany dzięki wsparciu Powiatu Lublinieckiego, Nadleśnictwa Herby oraz Wójta Gminy Kochanowice.

- Realizacja tego zadania pomoże zachować właściwy stan pomnika przyrody, jakim jest różanecznik oraz chronić rzadkie gatunki zwierząt. Ograniczy też negatywny wpływ antropopresji – wyjaśniała Krystyna Bartocha.

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu