ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
(za wyjątkiem WK oraz WGK - sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Zespół „Śląsk” powstał 1 lipca 1953 roku. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza założycielowi i twórcy Stanisławowi Hadynie - śląskiemu kompozytorowi i literatowi. Dziś „Słoneczna Republika” nosi imię swego długoletniego dyrektora generalnego i artystycznego. Rozwój Zespołu tworzyła także Elwira Kamińska - baletmistrz, choreograf i kierownik artystyczny. Wspólnie odcisnęli piętno, które zadecydowało o odmienności i oryginalności jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowego dziedzictwa kulturowego oraz spuścizny regionalnej.

Zespół przez dziesięciolecia dąży do perfekcji i najwyższej maestrii. Obecnie to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 120 koncertów rocznie. „Śląsk” tworzy łącznie blisko 300 osób, z czego ponad sto należy do zespołu artystycznego, składającego się z chóru, baletu i orkiestry. Ten wielki Ambasador Polskiej Kultury wystąpił przeszło 8 tysięcy razy dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach, na pięciu kontynentach. Repertuar „Śląska” to wielka skarbnica polskiej kultury, z której Zespół czerpie inspiracje już przeszło sześć dekad. W swojej bogatej ofercie posiada programy galowe, wokalno-instrumentalne, edukacyjne, okolicznościowe, a także niepowtarzalne widowiska.

Programy galowe – to kwintesencja działalności artystycznej „Śląska”. Dynamizm, ekspresja oraz profesjonalizm wykonawczy ponad stuosobowego składu artystycznego Zespołu: chóru, baletu i orkiestry, to wyróżniające cechy koncertów galowych.

  • A to Polska właśnie
  • Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk
  • Kilar
  • Podróże ze Śląskiem
  • Narodziła nam się dobroć  
  • Zespół „Śląsk” dla Niepodległej
  • Starzyk
  • Śląskie gody

Programy wokalno – instrumentalne – to szeroki wachlarz koncertów z udziałem chóru i orkiestry. W swoim zróżnicowanym repertuarze Zespół posiada wiele dzieł sakralnych skierowanych zarówno do wiernych Kościoła Katolickiego, jak i wiernych Kościołów ewangelickich, a także programy patriotyczne uświetniające uroczyści państwowe, nadając tym wydarzeniom niezapomniany charakter.

  • Bogurodzica
  • Santo Subito!
  • Wielki Tydzień
  • Święta Noc
  • Solus Christus
  • Koncerty sakralne z muzyką Stanisława Moniuszki
  • Idą Powstańcy
  • Okolicznościowy program patriotyczny
  • Pieśń o Ojczyźnie – Zespół „Śląsk” dla Niepodległej

Programy taneczne - koncerty w wykonaniu baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W zależności od okoliczności programy te realizowane są z udziałem orkiestry, solistów orkiestry lub do muzyki odtwarzanej. Koncerty mogą odbywać się w salach koncertowych, aulach i halach widowiskowych oraz w plenerze. Programy taneczne wypełniają żywiołowe choreografie najwybitniejszych twórców współpracujących z Zespołem „Śląsk” na przestrzeni 60 lat.

  • Z tańcem po kraju
  • Znaszli ten kraj

Programy edukacyjne - jednym z nadrzędnych zadań Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jest działalność edukacyjna upowszechniająca i promująca wartości kulturowe. W bogatej ofercie koncertowej nie mogło zabraknąć programów edukacyjnych, służących rozwijaniu i kształtowaniu świadomości społeczeństwa, w tym najmłodszych widzów w zakresie regionalizmu, kultury i sztuki.

  • Koncert edukacyjny

Widowiska - spektakle muzyczne w wykonaniu Zespołu „Śląsk”, to kompozycje będące wynikiem poszukiwań nowych form wyrazu artystycznego.

  • FOLK SOLUTION
  • Wesele na Górnym Śląsku
  • Flirt każdego może spotkać…
  • Zespół "Śląsk" biesiadnie
  • Exodus
  • Soft Power
  • Program okolicznościowy

Centrum Edukacji Regionalnej

Od 2005 roku w strukturze Zespołu istnieje Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej – merytoryczny dział zajmujący się działalnością edukacyjną, upowszechniającą i promującą wartości kulturowe. Służy rozwijaniu i kształtowaniu świadomości społeczeństwa edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie regionalizmu, kultury i sztuki. Centrum wykorzystuje doskonale przygotowaną infrastrukturę Zespołu „Śląsk” do twórczych działań edukacyjnych, organizując przedsięwzięcia na skalę krajową i międzynarodową m.in. tworząc Letnią Szkołę Artystyczną, festiwale folklorystyczne oraz przeglądy pieśni i tańca. Ciekawą propozycją edukacyjną oferowaną przez Zespół są warsztaty artystyczne, które prowadzone przez wybitnych pedagogów, wprowadzają uczestników zajęć w tajniki sztuki wokalnej i tanecznej. Profesjonalizm oraz duże doświadczenie artystyczne sprawia, iż warsztaty stają się coraz bardziej popularne i doceniane przez uczestników zajęć.

Warsztaty w Zespole „Śląsk”:

  • wokalne
  • tańców narodowych i ludowych
  • tańca klasycznego i współczesnego
  • artystycznych form aktywności ruchowej
  • ruchu i wizażu scenicznego
  • teatralne i dykcyjne
  • etnograficzne
  • rękodzielnicze

Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie

Siedzibą Zespołu „Śląsk” od początku jego istnienia jest Pałac w Koszęcinie, w którym niegdyś królowa Marysieńka miała oczekiwać przez kilka tygodni na powrót małżonka Jana III Sobieskiego z odsieczy wiedeńskiej. Jest to jeden z największych w Polsce Zespołów Pałacowo-Parkowych z okresu neoklasycyzmu, zaliczony do I kategorii zabytków. Pałac jest budowlą składającą się z trzech niesymetrycznych skrzydeł. Najpiękniejsze, zachodnie - mieści Salę Balową i wychodzący na park taras, Salę Kominkową oraz Salę Zieloną, w której zachował się okrągły piec kaflowy w stylu empire. Wnętrza Pałacu wykorzystywane są do organizacji różnorodnych spotkań: bankietów, konferencji oraz szkoleń. Przy Kaplicy Pałacowej - obecnie kameralnej sali koncertowej, znajduje się wieża z tarasem widokowym. W obrębie siedziby mieści się także Pawilon im. Elwiry Kamińskiej oraz Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza, które służą jako obiekty widowiskowo-dydaktyczne. Pałac otacza park krajobrazowy w stylu angielskim, założony w połowie XIX wieku, z pomnikami przyrody i malowniczo położonym stawem. Miejsce to znają wszyscy uczestnicy wielkoformatowych imprez plenerowych jak: „Święto Śląska” czy „Cietrzewisko”, które przyciągają corocznie kilka tysięcy osób.

Zarówno zrewitalizowane wnętrza jak i atmosfera historycznego miejsca, w którym od ponad pół wieku pracują i mieszkają artyści oraz „smaczna kuchnia” sprawiła, iż Pałac w Koszęcinie stał się miejscem komfortowego wypoczynku. Dodatkową atrakcją dla gości jest boisko do koszykówki, kort tenisowy oraz wypożyczalnia kijków do Nordic Walking. Wycieczki do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, są popularną formą spędzenia wolnego czasu zarówno dla mieszkańców Powiatu Lublinieckiego, jak i turystów z całej Polski.

Utworzony: Czwartek 29 października 2015 09:50:06 przez: Mirosław Włodarczyk

Ilość wyświetleń: 9204

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu