90 lat "Mickiewicza"

Wtorek 18 września 2012 12:55Czas czytania: 2 min.

90 - lecie istnienia obchodził 15 września, Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Absolwenci oraz zaproszeni goście, uczestniczyli w uroczystej Mszy św., w kościele św. Stanisława Kostki, pod przewodnictwem bpa Pawła Stobrawy - absolwenta lublinieckiego liceum. Dalsze uroczystości odbyły się w gmachu jubilatki, do której udano się świąteczną kolumną. Przez całą trasę przemarszu - młodzieży oraz gościom - towarzyszyła kompania honorowa z reprezentacyjną orkiestrą garnizonu Wydziału Prewencji Policji w Katowicach.

Romantyczne początki
Wchodzący w szkolne bramy goście, przenieśli się w czasy naszego narodowego wieszcza, którego imię patronuje szkole od lat 20 ubiegłego wieku. Na korytarzach unosił się duch historii romantycznej, ale także tej całkiem niedawnej, bo 90-letniej. Wystawione zdjęcia oraz pamiątki sprawiły, że absolwenci, przechadzając się po szkolnych korytarzach, mogli powrócić myślą do lat swojej młodości. W nostalgiczne nastroje wpisała się także część artystyczna uroczystości, podczas której zaprezentowane zostały fragmenty dzieł Mickiewicza, a młodzież - bogatą w sens treść - uzupełniła niebanalną formą i sporą dawką talentu. W podniosłej atmosferze wybrzmiała również "Pieśń filaretów", zaśpiewana przez szkolny chór. Hala sportowa, która na czas obchodów zamieniła się w kulturalną arenę, tętniła życiem bardzo długo. Dalsze świętowanie udoskonalili swoimi wokalnymi popisami uczniowie LO oraz występująca po nich - dawna uczennica lublinieckiej kuźni talentów - Ania Świątczak.

Świętowali z nami
Wśród zaproszonych gości, przywitanych przez dyrektora szkoły - panią Jadwigę Stroniewską oraz współorganizatora obchodów - powiat lubliniecki, reprezentowany przez władze powiatu, na czele ze starostą - panem Joachimem Smyłą, znajdowali się m. in. przedstawiciele sejmu i senatu, województwa, miasta, przedstawiciele służb mundurowych oraz wybitni absolwenci, nauczyciele i dyrektorzy szkoły. Owacjami na stojąco został przyjęty pan Ludwik Markowiak, który fotel dyrektora lublinieckiej szkoły objął w 1955 roku, pozostając w nim do 1981. Podczas uroczystości rozdano także "Adasie" - nagrody dla przyjaciół szkoły - osób, które wniosły istotny wkład w jej budowę, tworzenie historii, a także wsparły materialnie. Oficjalna część zakończyła się poświęceniem i odsłonięciem tablic, upamiętniających wybitnych pedagogów lublinieckiego liceum: Danutę i Witolda Kielawów oraz Józefa Kacalskiego. Otwarto również nową pracownię komputerową, ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu.

Tradycja, przyszłość, profesjonalizm

Obecnie, dziewięćdziesięciu lat historii starają się nie zaprzepaścić nowe pokolenia. Naukę w liceum kontynuuje kilkaset osób, a szkoła cieszy się popularnością - wśród wybierających dalszą drogę rozwoju - gimnazjalistów. Nieustanne zmiany i wprowadzane innowacje pedagogiczne, sprawiają, że szkoła nadal jest atrakcyjną ofertą edukacyjną, z której korzysta wielu uczniów.

Galeria: 90 lat "Mickiewicza"

To może cię również zainteresować: