Absolwentka "Mickiewicza" robi światową karierę

Wtorek 26 marca 2013 11:10Czas czytania: 2 min.

Sonia Wędrychowicz - Horbatowska podbija sektor bankowy. Wybitna już w liceum. Druga połowa lat 80-tych, lublinieckie liceum im. Adama Mickiewicza. Szkole przewodzi wówczas Mieczysław Ostrowski a wśród przyszłych absolwentów jest Sonia Wędrychowicz (wtedy znana jako Bożena). O poprzednim dyrektorze - Ludwiku Markowiaku - pisze artykuł, który wziął udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszego nauczyciela, przyczyniając się tym samym do wyróżnienia tego znamienitego pedagoga. Okres licealny był nie tylko czasem wytężonej nauki i sukcesów, szczególnie tych olimpijskich, ale również pierwszych doświadczeń zawodowych. W trakcie wakacji młoda licealistka pracuje za granicą oraz w kraju, m.in. jako listonosz.

Wyróżniać zaczęła się bardzo wcześnie. - W dzieciństwie nie bawiła się lalkami. Znacznie bardziej wolała dyskusje z dorosłymi. Bardzo lubiła czytać. Korespondowała nawet z autorami ulubionych książek. Nie bała się także publicznych wystąpień. Pierwszego wywiadu udzieliła Radiu Katowice, będąc jeszcze w przedszkolu - wspomina mama pani Soni - Dorota Wędrychowicz.

W nauce pomagała jej niezwykła pamięć, na przykład potrafiła w ciągu jednego dnia opanować słówka w języku angielskim, zaczynające się na daną literę. Wzory z fizyki lubiła wyprowadzać sama a swoją wiedzę wykorzystywała startując niemal we wszystkich olimpiadach. Nic więc dziwnego, że badana testami na inteligencję uzyskała jeden z najwyższych wyników.

Droga do sukcesu

Sonia Wędrychowicz - Horbatowska - uznana za jedną z 50-ciu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce (Home&Market, 2009) - obecnie szefuje jednemu z największych, międzynarodowych banków w Malezji. Swoją karierę rozpoczęła w Citigroup, zarządzając sektorem bankowości transakcyjnej oraz piastując stanowisko wiceprezesa zarządu. Zanim podjęła pracę w finansach, zajmowała się wyceną prywatyzacyjną w firmach konsultingowych. Pracowała także w firmie audytorskiej i wydawniczej. Jest absolwentką SGH oraz posiada licencjat European Business Studies uzyskany na Uniwersytecie w Londynie. Studiowała także finanse w Nowym Jorku i Ottawie. Współpracowała m.in. z Leszkiem Balcerowiczem przy prywatyzacji polskich przedsiębiorstw na początku lat 90-tych. W programie telewizyjnym "Kapitalny pomysł", promującym osoby z pomysłem na biznes, była jednym z jurorów.

Sukces mierzony dobrocią

Prywatnie Sonia Wędrychowicz - Horbatowska jest szczęśliwą żoną i matką. Zna cztery języki i trenuje kickboxing, w najbardziej wymagającej odmianie muai-thai. Regularne treningi są dla niej ogromnie ważne, akcentując potrzebę działania nie tylko w obszarze pracy czy nauki.

W natłoku zajęć znajduje również czas na działalność charytatywną. Wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka uczy także dzieci. Nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach, promując tam, gdzie to tylko możliwe swoje liceum i rodzinną miejscowość. Cóż można dodać? - kobieta sukcesu par excellence.

(EP)
Zdjęcie: