Centrum Zdrowia Psychicznego już dostępne dla wszystkich potrzebujących pomocy

Wtorek 18 czerwca 2024 10:44Autor: Aneta KoniecznyCzas czytania: 2 min.

W Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. dr. E. Cyrana w Lublińcu  (WSN) rozpoczęło działalność Centrum Zdrowia Psychicznego. O założeniach tego projektu mówiła podczas spotkaniu z wicestarostą Tadeuszem Koniną dyrektor WSN – Beata Musialik.

- Po wielu miesiącach intensywnej pracy od 1 maja udało nam się uruchomić Centrum Zdrowia Psychicznego, które funkcjonuje w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jest to niewątpliwie wielkie osiągnięcie, którego głównym założeniem jest objęcie opieką psychiatryczną mieszkańców powiatu lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego. To miejsce, w którym można otrzymać  bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania, bez zapisywania się na wizytę. Pomoc dostosowana jest do potrzeb zdrowotnych pacjentów – mówiła Beata Musialik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dr. E. Cyrana w Lublińcu.

Centrum ma na celu zapewnić osobom z zaburzeniami psychicznymi skoordynowanej, kompleksowej i wielostronnej opieki zdrowotnej  oraz innych form opieki i pomocy, w taki sposób, aby ograniczyć rozmiary i negatywne skutki hospitalizacji, a także uruchomić inicjatywy i zasoby  lokalnej społeczności i przeciwdziałać stygmatyzacji, wykluczeniu osób chorych psychicznie, a także zapewnić im opiekę i pomoc niezbędną do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.

W ramach działalności Centrum Zdrowia Psychicznego rozpoczęły działalność nowe komórki organizacyjne takie jak:

• Oddział Dzienny Psychiatryczny - z jego świadczeń mogą skorzystać osoby niewymagające hospitalizacji całodobowej,
  • Zespół Leczenia Środowiskowego, który oferuje pomoc dla pacjentów w ich miejscu zamieszkania  niewymagających hospitalizacji i niemogących skorzystać ze świadczeń w Poradni Zdrowia Psychicznego,
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego, którą uruchomiono ponownie po kilku latach przerwy, a tym samym zapewniono dodatkowy dostęp do świadczeń psychiatrycznych na poziomie ambulatoryjnym. Dodatkowo przy Poradni funkcjonuje Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, do którego po pomoc może zgłosić się każda osoba z rejonu działania Centrum, w celu uzyskania pomocy w kryzysie psychicznym.

Dzięki wspólnym staraniom podjętym przez Dyrekcję i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego na terenie naszego powiatu udało się nawiązać współpracę  z  Poradnią Zdrowia Psychicznego ,,INTEGRA” B. Grabinska. Podjęte działania wpisują się w reformę psychiatrii. Szczegółowe informacje dotyczące Centrum wraz z adresami i numerami telefonu znajdują się na stronie internetowej https://wsnlc.pl/czp/

Utworzony: Wtorek 18 czerwca 2024 10:46:55 przez: Mirosław Włodarczyk