ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Pon, Wt, Czw 7:30-15:30, Śr 7:30-17:00,
Pt 7:30-14:00 (sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

Efektywnie i nowocześnie

Poniedziałek 4 stycznia 2010 10:39Czas czytania: 3 min.

Funkcjonująca w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Lublińcu Policealna Szkoła Zawodowa Specjalna, którą kieruje dyrektor mgr Rafał Dziwis i wicedyrektor mgr Ewa Jeziorska, jest jedyną szkołą w powiecie lublinieckim, obejmującą kształceniem młodzież niesłyszącą i niedosłyszącą. Umożliwia ona uczniom z dysfunkcją słuchu zdobycie atrakcyjnych na rynku pracy zawodów: kucharz i technik informatyk, a od roku szkolnego 2009/2010 również zawodu - technik organizacji usług gastronomicznych.
Pod koniec 2009 roku szkoła pozyskała kilkadziesiąt tysięcy złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Było to możliwe dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku zatytułowanego "Efektywnie i nowocześnie", opracowanego przez nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych - mgr Izabelę Szczęsną i dr. Kazimierza Ziółka - złożonego w ramach programu "Pitagoras 2007 - program pomocy osobom z uszkodzeniem słuchu". Uzyskane z PFRON dofinansowanie umożliwiło kompleksowe wyposażenie klasopracowni technologii żywienia w urządzenia wspomagające słyszenie oraz specjalistyczny sprzęt elektronicznego wraz z oprogramowaniem.

Wyposażenie klasopracowni w urządzenia wspomagające słyszenie, działające na FM, w której odbywają się zajęcia z takich modułów kształcenia, jak podstawy gastronomii i żywienia, technologia gastronomiczna, obsługa konsumenta i podstawy działalności usługowej w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych, ma duże znaczenie praktyczne, gdyż zwiększa znacznie percepcję słuchową uczniów niedosłyszących, umożliwiając im tym samym prawidłowy udział w realizowanym procesie dydaktyczno-wychowawczym w tej sali dydaktycznej.

Z kolei dofinansowany przez PFRON specjalistyczny sprzęt elektronicznego obejmuje tablicę interaktywną z podstawą i oprogramowaniem, projektor multimedialny oraz kserokopiarkę.
Tablica interaktywna będąca elektroniczną wersją zwykłej tablicy, połączona w jeden system z komputerem i projektorem multimedialnym staje się narzędziem, które radykalnie zmienia odbiór przez niesłyszących i niedosłyszących prowadzone zajęcia dydaktyczne. Dzięki niej w atrakcyjny sposób mogą być odbierane są przez tych uczniów przedstawiane przez nauczyciela edukacyjne materiały multimedialne jak aplikacje komputerowe, filmy, skanowane zdjęcia, mapy, schematy, tabele oraz wszelkie inne dokumenty. Prezentacje multimedialne i filmy dydaktyczne pomagają uczniom niesłyszącym i niedosłyszącym lepiej opanować klasyfikację zakładów gastronomicznych, schematy organizacyjne dużych i małych zakładów gastronomicznych, schemat procesu produkcyjnego i technologicznego, zasady organizacji pracy. Tablica umożliwia też uczniom nanoszenie notatek, własnych uwag, adnotacji i rysunków oraz ich druk i zapis w komputerze. Wizualizacja zadań zbliżonych do tych, które wykonywane są na stanowisku pracy pozwala uczniom niepełnosprawnych słuchowo na efektywniejsze przygotowanie się do wykonywania czynności zawodowych.

Kserokopiarka umożliwia powielanie materiałów dydaktycznych przygotowanych zarówno przez uczniów jak i nauczyciela niezbędnych do utrwalania wiedzy i samokształcenia. Jest to szczególnie istotne w sytuacji braku na rynku edukacyjnym odpowiednich podręczników szkolnych i materiałów dydaktycznych przygotowanych specjalnie z myślą o uczniach niesłyszących i niedosłyszących.

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu ?Pitagoras 2007 - program pomocy osobom z uszkodzeniem słuchu" zakupu urządzeń wspomagających słyszenie i innych urządzeń unowocześnia proces nauczania uczniów niesłyszących i niedosłyszących kształcących się w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych, podnosi jego atrakcyjność, jakość i efektywność. Wyrównuje również w znacznym stopniu dysproporcję w osiągnięciach edukacyjnych uczniów z dysfunkcją słuchu kształcących się w tym zawodzie, którzy w trakcie procesu kształcenia znajdują się w gorszych warunkach niż słyszący, jeśli chodzi o poznanie zewnętrznego świata i przygotowanie do życia społecznego, w tym do wykonywania zawodu w których się kształcą. Ponadto dofinansowanie to zwiększa znacznie szanse edukacyjne uczniów niepełnosprawnych słuchowo w osiągnięciu pozytywnych wyników z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe zarówno w części praktycznej, jak i teoretycznej. Tym samym wzrastają ich możliwości w zakresie zdawalności tego egzaminu i zmniejszają się dysproporcje w tym zakresie w stosunku do uczniów słyszących. Pozwoli to niesłyszącym i niedosłyszącym absolwentom Policealnej Szkoły Zawodowej Specjalnej sprostanie w przyszłości wymaganiom i konkurencji na rynku pracy ze słyszącymi w dorosłym życiu.

Udostępnij:

Ilość wyświetleń: 678

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu