Goście z New Delhi

Piątek 2 października 2015 10:00Czas czytania: 2 min.

Młodzież i opiekunowie jednej z najlepszych prywatnych szkół w Indiach St. Mark's Sr. Sec. Public School Meera Bagh w New Delhi przyjechali na zaproszenie Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych, a konkretnie nauczycielki języka angielskiego - Moniki Ziai koordynującej projekty międzynarodowe w ZSOT. - Nasze pierwsze spotkanie miało miejsce podczas konferencji, na którą pojechałam z fundacji europejsko-azjatyckiej - wyjaśnia anglistka. - Pomysł na wizytę pojawił się, kiedy będąc w New Delhi, zostałam zaproszona na zajęcia w szkole. Kontakt z hinduską młodzieżą zainspirował mnie do zorganizowania partnerstwa.

W Lublińcu Hindusi spędzili zaledwie kilka dni, m.in. mieli okazję spotkać się z władzami lokalnymi W Starostwie Powiatowym delegację przyjął starosta Joachim Smyła wraz z wicestarostą Tadeuszem Koniną i sekretarz powiatu Sylwią Fronczek. Hindusi przebywali w rodzinach polskich kolegów, poznawali Lubliniec i okolice, nasze zwyczaje i polską domową kuchnię. Ich wyjazd do Europy podyktowany był planami podjęcia studiów w Wielkiej Brytanii. Podróż do Polski, a potem dalej, do innych krajów europejskich - miała być więc próbą zapoznania się i oswojenia z kulturą europejską.

- Sądziłam, że będę miała trudności z przyzwyczajeniem się do polskiej kuchni, ale okazało się, że potrawy są smaczne - komentowała Ayushii, 17-latka z New Delhi.

Goście z Indii uczestniczyli w koncercie, który odbył się w "Strzelnicy", zaliczyli paint balla, łowili ryby w "Łowisku", a na zaproszenie Starosty Lublinieckiego złożyli wizytę w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Jedną z większych atrakcji była sesja fotograficzna podczas przymierzania strojów śląskich. Wolne chwile spędzali wspólnie, spotykając się poza szkołą.

W ramach wspólnej zabawy - Talent Show - uczniowie ZSOT i ich goście zaprezentowali swoje narodowe stroje, tańce, przedstawili prezentacje o Polsce i Indiach. Przy wspólnej zabawie okazało się, że mimo różnic kulturowych, polska i hinduska młodzież potrafią znakomicie się porozumieć i zaprzyjaźnić. Dla polskich uczniów wizyta młodzieży z Indii była okazją do treningu językowego i zweryfikowania umiejętności posługiwania się językiem angielskim.