ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Pon, Wt, Czw 7:30-15:30, Śr 7:30-17:00,
Pt 7:30-14:00 (sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

JAK WYCHOWAĆ PRZYSZŁEGO INŻYNIERA?

Piątek 22 lutego 2013 14:31Czas czytania: 3 min.

Nikt z nas nie wie, jak wyglądać będzie świat za 10 czy15 lat, kiedy nasze dzieci zakończą swoją edukację. Nikt nie wie też, jakie pasje jeszcze odkryją, jakie będą miały ambicje i cele. Wiemy jednak, jakie cechy charakteru i jakie umiejętności są i pozostaną potrzebne w dorosłym życiu, bez względu na zainteresowania, wykształcenie czy zawód. Chcemy, aby nasze dzieci były w przyszłości samodzielne, pomysłowe, aby nowe wyzwanie przyjmowały z ekscytacją, a nie z obawami. Chcemy, aby rozumiały otaczający nas świat i by wciąż pragnęły go odkrywać. Najważniejsze jednak jest to, aby nie bały się mylić oraz aby poprawnie wyciągały wnioski ze swoich pomyłek. Tego wszystkiego uczą zajęcia RoboCAMP, które odbyły się w Zespole Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu w drugim tygodniu ferii.

W Zespole Szkół im. św. Edyty Stein odbyły się w drugim tygodniu ferii niezwykłe półkolonie RoboCAMP, na których zaraża się najmłodszych pasją do nauki. Zajęcia te organizowane są z myślą o dzieciach ambitnych oraz o ich rodzicach, pragnących poszerzyć ich horyzonty. Najważniejszym narzędziem dydaktycznym są klocki LEGO, na których bazie dzieci tworzą bardzo skomplikowane konstrukcje, które w namacalny sposób wyjaśniają funkcjonowanie otaczającego nas świata. Nie są to jednak zwykłe klocki - specjalne zestawy LEGO WeDo oraz LEGO Mindstorms NXT wykorzystują czujniki koloru, serwomotory, a nawet ultradźwiękowe dalmierze, które dzieci uczą się programować, tworząc prawdziwe, autonomiczne roboty. Głównym pretekstem do użycia klocków jako narzędzi dydaktycznych jest fakt, że dzieci bardzo dobrze się z nimi czują, lubią się bawić LEGO, a roboty są "fajne". Klocki są atrakcyjną zabawką, gdyż dają upust dziecięcej kreatywności i uczą skupienia na jednej rzeczy.

Dzięki poznaniu najbardziej podstawowych zasad, według których pracują budowane roboty, 30 kursantów mogło łatwiej zrozumieć, jak działają ich pierwowzory. Dzięki samodzielnemu wykonaniu konstrukcji dzieci rozumiały jak ona działa i były w stanie rozwiązywać napotkane problemy techniczne oraz dokonywać poprawek, które usprawniały ich projekt. Kreatywność i umiejętność nieszablonego myślenia pozwolą dzieciom lepiej radzić sobie z przyszłymi trudnościami, zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu.

Dzieci pracowały w dwu- lub trzyosobowych zespołach, budując roboty z klocków LEGO, ale nie zabrakło im czasu na wykonanie konstrukcji według swoich własnych pomysłów. Zdobytą przez dzieci wiedzę prowadzący sprawdzali w trakcie quizów, kalamburów i innych zabaw grupowych, organizowanych po przygotowaniu przez dzieci konstrukcji. Dzięki swobodnemu podejściu do zajęć dzieci nie krępowały się zadawać pytania i czuły się swobodnie w otoczeniu instruktorów. Praca w grupach pomogła nawiązać nowe przyjaźnie, a także uczyła pracy zespołowej, sztuki znajdowania kompromisów i podziału obowiązków.

Dla najmłodszych uczniów przygotowano kursy poruszające temat przyrody i ekologii, geografii oraz wielkich odkryć technologicznych. Żuraw, katapulta, czy most zwodzony to kilka przykładowych budowli, które dzieci samodzielnie zbudowały i zaprogramowały na zajęciach, doskonale poznając zasady ich działania oraz ich historyczną rolę. Starsi kursanci poznali zagadnienia z dziedziny informatyki i programowania, uczyli się matematyki i fizyki, a następnie wykorzystali zdobytą wiedzę do zaprojektowania, zbudowania i zaprogramowania własnego robota. Kursanci rozpoczęli od zbudowania robotów przemysłowych, które zastępują człowieka w wykonywaniu prostych, powtarzalnych zajęć. Na kolejnych zajęciach dzieci poznały coraz bardzie złożone mechanizmy, takie jak model astronomiczny, kalkulator i symulator lotów, dzięki którym odkryły wielkie możliwości, jakie oferuje współpraca człowieka z komputerem.

Głównym celem zajęć było rozbudzenie pasji kursantów, poszerzenie zainteresowań i zachęcenie do dalszego, samodzielnego rozwijania ich. 30 dzieci rozwinęło wspaniale swoją kreatywność, wyobraźnię i zdolności nieszablonowego myślenia. Zapraszamy wszystkich na kolejne zajęcia RoboCamp w wakacje letnie.

Udostępnij:

Ilość wyświetleń: 770

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu