Kościół pw. św. Józefa w Sadowie

Piątek 23 czerwca 2023 12:53Czas czytania: 2 min.

W miejscowości Sadów w gminie Koszęcin, znajduje się jeden z najstarszych kościołów na Śląsku - kościół pw. św. Józefa. Sama miejscowość ma bogatą historię, wymieniona była już w 1295 r. w kronice łacińskiej biskupa wrocławskiego. Pierwszy kościół istniał już prawdopodobnie, tak jak i parafia w połowie XIII wieku. Aktualną świątynię wybudowali w 1331 roku ojcowie z Zakonu Cystersi. W okresie reformacji kościół należał do wspólnoty protestantów. W roku 1671, po przejęciu kościoła przez katolików, odbyła się ponowna konsekracja i poświęcenie odnowionego kościoła  pw. św. Józefa. Do XX wieku budowla murowana z polnych głazów tzw. narzutowych, była przebudowana w XIV i XVII wieku. Pierwotnie romańska, później gotycka z elementami baroku. Kościół jest orientowany, a prezbiterium i nawa zamknięte wysokimi dachami siodłowymi. Nad nawą ośmioboczna barokowa wieżyczka z sygnaturką. W północnej części kościoła XVII w. kaplica św. Jadwigi, ufundowana przez rodzinę Wirbskich, właścicieli Sadowa, a pod kaplicą krypta dziedziców Sadowa i Wierzbia – Wirbskich, Ziemięckich, Grotowskich, Goczałkowskich, de Hochbergów. W południowej części kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1650 roku, a pod nią krypta protestanckich właścicieli Rusinowic. Pod głównym ołtarzem krypta z prochami proboszczów i osób zasłużonych dla Sadowa – sołtysa A. Wieczorka i dziedzica von Schilla. Ołtarz główny, barokowy z połowy XVII wieku z rzeźbami św. Dominika i św. Franciszka, a w głównej część rzeźby św. Piotra i św. Pawła. Ołtarze boczne z XVIII w. z rzeźbionymi kolumnami o motywach roślinnych z obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz św. Barbary. Ponadto barokowa XVIII w. ambona z obrazem św. Tomasza z Akwinu oraz drewniany chór muzyczny z organami z XVIII w.

Aktualnie ołtarz główny oraz boczne, a także pozostała część kościoła poddawana jest starannej renowacji.  Obok kościoła XVIII w. dzwonnica, w dolnej części kamienna, a w górnej drewniana o konstrukcji słupowej, zwieńczona hełmem baniastym z ośmioboczną latarnią. Wewnątrz dzwonnicy pięć dzwonów, w tym 2 szczególnie cenne: z 1456 roku oraz z 1556 roku. Ze względu na swoją wartość obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Powiat Lubliniecki - Kościół pw. św. Józefa w Sadowie

Utworzony: Piątek 23 czerwca 2023 12:53:45 przez: Mirosław Włodarczyk