Kosmiczny sukces naszych uczniów

Piątek 22 grudnia 2023 10:44Czas czytania: 2 min.

Zespół uczniów z Koła Astronomicznego, działającego przy Zespole Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu, zakwalifikował się do II etapu międzynarodowego konkursu CanSat 2024, realizowanego przez  Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).  W skład drużyny wchodzą Adam Strzelczyk – opiekun, uczniowie ZS nr 1 im. A. Mickiewicza: Paweł Dłubała - lider, programista, Krzysztof Bajda – konstruktor, Dominik Kostecki – obliczenia i analiza prac, Maja Goyk – writer, publikacja i rozpowszechnienie projektu oraz uczeń Zespołu Szkół ogólnokształcąco-Technicznych - Rafał Malinowski  - programista, webmaster.

CanSat to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, podczas którego młodzież  konstruuje symulatory sond kosmicznych oraz przeprowadza za ich pomocą badania naukowe. Zadania w drużynach są podzielone na wiele obszarów, takich jak: konstruowanie, programowanie, raportowanie, zbieranie i analiza danych, działania promocyjne i edukacyjne. To bardzo interdyscyplinarny i holistyczny program, świetna szansa na integrację uczniów i budowanie kompetencji XXI wieku, w tym pracy zespołowej i projektowej.

- Naszą misją jest zapewnienie wszechstronnego zrozumienia zachowania warstwy ozonowej i skutków jej zubożenia lub nadmiaru dla środowiska. Gromadząc cenne dane pogodowe i klimatyczne, misja ta wnosi wkład w wiedzę naukową i zapewnia wgląd w konsekwencje działalności człowieka dla klimatu i jakości powietrza na Ziemi. Będzie służyć jako inicjatywa edukacyjna i badawcza, inspirująca i informująca przyszłe pokolenia o znaczeniu ochrony naszej planety. Innymi słowy, gdy nasz CanSat zostanie wystrzelony w powietrze, zacznie zbierać różne dane przez swoje czujniki. Następnie zejdzie na ziemię, korzystając z systemu odzyskiwania i prześle zebrane dane do naszej stacji naziemnej – wyjaśniał Adam Strzelczyk, opiekun Koła Astronomicznego. - Dzięki zakwalifikowaniu się do kolejnego etapu otrzymaliśmy z Centrum Nauki Kopernik podstawowe podzespoły potrzebne do zbudowania satelity CanSat.

Gotowa jest strona internetowa projektu: Cassiopeia CanSat (mickiewicz.net.pl) i  konto na Facebook-u i Tik-Tok-u, na których będzie można śledzić realizację poszczególnych zadań konkursu: Facebook: (20+) Facebook, Tik-Tok: CASSIOPEIA (@cassiopeia_2024) | TikTok. Obecnie uczestnicy przystępują do skonstruowania i zaprogramowania CanSata.