Mieszkańcy Lubszy świętują 700-lecie miejscowości

Środa 16 kwietnia 2014 13:33Czas czytania: 2 min.

6 kwietnia 1314 r. Jaśko z Lubszy, poświadczył dokument, w którym niejaki Dietrich von Dislow sprzedaje zakonnikom ze Ścinawy młyn i ogród. To pierwszy pisany dokument, w którym wspomniana została Lubsza i z tego powodu data jego wystawienia została przyjęta jako symboliczne powstanie miejscowości. Jak łatwo obliczyć, w tym roku obchodzi ona swoje 700 urodziny, których uroczyste obchody rozpoczęły się dokładnie 6 kwietnia mszą świętą w intencji wszystkich pokoleń lubszan. Podczas tej wyjątkowej Eucharystii w roli kaznodziei wystąpił Bernard Szczech, miejscowy historyk, inicjator i patron naukowy obchodów 700-lecia, który w krótkim wykładzie przedstawił ciekawe dzieje Lubszy, która w czasach swej największej świetności obejmowała prawie wszystkie sołectwa z terenu dzisiejszej gminy Woźniki, część Kalet i Strzebinia. Warto przypomnieć, że to właśnie w Lubszy mieszkał, nauczał oraz grał na organach Józef Lompa. Stworzył on tutaj także pierwszy na Śląsku przyszkolny ogród botaniczny. W zabytkowej dziś szkole znajdowało się również pierwsze na Śląsku muzeum wiejskie, które w swoich zbiorach zgromadziło m.in. portret Józefa Lompy autorstwa Stanisława Ligonia.

Na zakończenie mszy Bernard Szczech wraz z ks. proboszczem Lucjanem Kolorzem zaprosili do obejrzenia przygotowanej specjalnie na tę okazję wystawy, zawierającej m.in. archiwalne księgi urodzeń, zgonów i ślubów, księgi inwentarzowe, księgi kościelne, mszały i modlitewniki sprzed dwóch wieków, spisane ręką samego Józefa Lompy pergaminowe dokumenty dotyczące remontu wieży kościelnej w latach 1823-24 oraz budowy dawnej kaplicy św. Antoniego w 1829 roku, kielichy mszalne oraz inne naczynia liturgiczne, a także cenną monstrancję z 1815 roku.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych z przybyłym w regionalnym stroju marszałkiem województwa śląskiego Mirosławem Sekułą na czele, a także liczne poczty sztandarowe, dziewczęta i chłopcy w strojach ludowych oraz płynący z chóru śpiew młodej lubszanki, Marioli Sobali (solistki w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk"), któremu towarzyszył akompaniament wiolonczeli Anny Wilk z orkiestry zespołu "Śląsk".

Obchody Jubileuszu 700-lecia Lubszy zapowiadają się bardzo ciekawie. Planowane są festyny, wystawy, olimpiady wiedzy, konkursy plastyczne, sesja popularno-naukowa i wiele innych. Jubileusz przyczynił się do zintegrowania mieszkańców, którzy entuzjastycznie włączyli się w przygotowania. Szczegółowy program imprez można znaleźć na stronach lubsza.org i splubsza.eu.

Zdjęcia:
1asda.jpg2asdasd.jpg3asdasd1.jpgasdasd4.jpgasdad5.jpg