Ortografia nie taka straszna!

Poniedziałek 21 marca 2016 12:57Czas czytania: 2 min.

Chociaż wpływy cywilizacyjne zmieniają spojrzenie na czytanie i pisanie, wciąż nie brakuje osób, które z wielkim poszanowaniem traktują te dwa istotne aspekty funkcjonowania człowieka w świecie. Wprawdzie nauczyciele języka polskiego coraz głośniej grzmią z powodu lekceważenia ortografii, kaligrafii (i oczywiście czytelnictwa), znajdują się młodzi ludzie, którzy z niezmierną gorliwością przykładają się do poznawania zasad pisowni, wzbogacania słownictwa, dbania o estetykę  zapisu. O tym właśnie co roku przekonać się można, śledząc przebieg dwóch konkursów w dziedzinie ortografii odbywających się tradycyjnie w Gimnazjum nr 1 w Lublińcu pod patronatem Starosty Lublinieckiego.

3 marca br. o godzinie 9.00 wystartował IV Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów szkół podstawowych, w którym dyktando pt. Chryja rozżalonych głów napisało  18 uczniów z sześciu szkół podstawowych: z  Lublińca, Ciasnej, Lubecka i Kochanowic. Tegorocznym Mistrzem Ortografii Powiatu Lublinieckiego w kategorii szkół podstawowych została uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu– Alicja Warzecha, Wicemistrzem - Kacper Dłubała z KSW im. Św. Edyty Stein w Lublińcu, zaś  Laureatem III miejsca została Weronika Wołowczyk ze Szkoły Podstawowej  w Kochanowicach.

Natomiast o godzinie 12.00 rozpoczął się XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów gimnazjów, w którym opowiadanie  pt. Niekoniecznie megawtopa odnotowywało 24 uczniów z siedmiu gimnazjów: z Lublińca, Pawonkowa, Ciasnej, Lubecka i Kochanowic. Najlepiej z tym trudnym tekstem poradziła sobie i tym samym  została Mistrzem Ortografii Powiatu Lublinieckiego w roku szkolnym 2015/2016 Emilia Krawczyk z Gimnazjum nr 1 w Lublińcu, po niej uplasowała się Natalia Baron z Gimnazjum im. Św. Edyty Stein KSW w Lublińcu, zaś  Laureatem III miejsca został Marcin Dziadkiewicz z Gimnazjum nr 2 w Lublińcu.

W pracach  jury uczestniczyły polonistki:  Klaudia Małek - emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Lublińcu oraz Cecylia Wyrwa – nauczycielka Gimnazjum nr 1 w Lublińcu, a także organizatorki -  Ewa PrandziochBarbara Szuster.

Warto podkreślić, że ortograficzne konkursy, które do łatwych nie należą, cieszą się w powiecie lublinieckim znacznym zainteresowaniem i wywołują niemałe emocje. Skłaniają do dalszej pracy i dociekań, dlatego miejmy nadzieję na kolejne zmagania za rok. Wszystkim miłośnikom ortografii ojczystego języka i uczestnikom ww. konkursów serdecznie gratulujemy.

Organizatorki:

Barbara Szuster i Ewa Prandzioch