ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Pon, Wt, Czw 7:30-15:30, Śr 7:30-17:00,
Pt 7:30-14:00 (sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

Otwarcie Zielonej Pracowni o nazwie „Zielona Baza” w Szkole Podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Konrada Mańki w Lublińcu

Piątek 14 lutego 2025 09:54Czas czytania: 4 min.

Na mocy umowy zawartej pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a Powiatem Lublinieckim zrealizowano zadanie pod nazwą „Zielona Pracownia w Szkole Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno--Wychowawczym w Lublińcu – "Zielona Baza”. Zadanie zaplanowano i wykonano w okresie 01.06-31.12.2024 r. Dofinansowanie WFOŚ wynosiło 47 939,60 zł, środki własne zabezpieczone przez Powiat Lubliniecki to kwota 12 029, 10 zł.

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie pracowni z udziałem Ewy Cofały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, posła Przemysława Witka, starosty Joachima Smyły, wicestarosty Tadeusza Koniny i przedstawicieli Rady Rodziców. Podczas uroczystości dokonano prezentacji utworzonej pracowni,  goście mogli również uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli przyrodników.

Zadanie dotyczyło utworzenia i wyposażenia pracowni do nauki w klasach 4-8 na lekcjach przyrody, biologii, geografii, chemii i fizyki, a także na zajęciach rewalidacyjnych, na których będą wyrównywane deficyty w zakresie powyższych przedmiotów. W sali odbywa się część lekcji wychowawczych, bibliotecznych, świetlicowych, podczas których będzie podejmowana tematyka przyrodnicza.

Zielona Baza to nowoczesna pracownia, w której uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych przede wszystkim przez doświadczanie  i odkrywanie świata, gdzie nauczyciel będzie przewodnikiem i towarzyszem ucznia. Zaaranżowaliśmy przestrzeń,   która pozwoli łączyć naukę z emocjami i sprawi, że nauka będzie przygodą, spotkaniem z przyrodą w ujęciu globalnym, z poszanowaniem wszystkich istot i dobrodziejstw natury w myśl pedagogiki m.in. M. Montessori, F. Froebla, J. Korczaka, pedagogiki specjalnej, neurodydaktyki oraz pedagogiki opartej na naturze.

Ośrodek położony jest na terenie zielonym, blisko parku miejskiego  i lasów, uczniowie mogą wyglądać przez okna i podziwiać przyrodę z bliska. Dzięki doświadczeniom prowadzonym w Zielonej Pracowni będą mogli opisywać otaczający ich świat z użyciem nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Ważne było stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni nauki dla uczniów z wielorakimi niepełnosprawnościami – fizycznymi, umysłowymi, wzrokowymi, słuchowymi, z zespołami genetycznymi, chorobami przewlekłymi i in., często współwystępującymi jako niepełnosprawność sprzężona.

W odniesieniu do charakteru Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Zielona Pracownia jest także miejscem terapii i oddziaływań wychowawczych, w tym integracyjnych i socjoterapeutycznych. Jej twórcy chcieli, aby Zielona Pracownia była miejscem nauki, rozwoju umiejętności społecznych, a także wytchnienia, uspokojenia zmęczonego bodźcami układu nerwowego uczniów niepełnosprawnych. Stąd pomysł na fototapetę z obrazem wodospadu wśród zieleni oraz zorganizowanie przestrzeni do pracy grupowej czy wyciszenia na pufach. W pracowni dominują kolory ziemi.

Prace nad stworzeniem Zielonej Pracowni – Zielona Baza przebiegały w następujących etapach:

  • zakup pomocy dydaktycznych.
  • zakup sprzętu audio-video, komputerowego.
  • zakup wyposażenia pracowni - meble (stoły, krzesła, tablice szkolne, szafy/gabloty).
  • prace remontowe i koszty modernizacji pracowni, koszty transportu/dostawy materiałów.

Pomoce dydaktyczne pozyskane do pracowni pozwalają na wzbogacenie pracy na lekcjach i zajęciach. Zakupione pomoce zastąpiły zniszczone i nieaktualne pomoce, które były w szkole oraz powiększyły zasoby szkoły o nowoczesne pomoce, bardziej atrakcyjne, wszechstronne, dostosowane do uczniów z wielorakimi niepełnosprawnościami. Są to takie pomoce jak: gry i układanki edukacyjne, aktualne mapy polityczne i fizyczne, globusy fizyczne, polityczne, także w wersji interaktywnej i w wersji blank, cyfrowe urządzenia wielofunkcyjne z kompasem, zestawy probówek, model szkieletu człowieka z mięśniami i więzadłami, modele płuc, modele owadów, stawonogów i in. w pleksi,  model lodu, modele atomów – zestawy do chemii organicznej i nieorganicznej, magnetyczny zestaw układu słonecznego, multimedialny układ słoneczny, lornetki, multimedialne pomoce dydaktyczne, wagi elektroniczne kieszonkowe, mikroskopy kieszonkowe, zestaw plansz z chemii organicznej, latarki czołowe i ręczne, klasowe laboratorium – genetyka.

Dzięki dotacji został zakupiony sprzęt audio-video i komputerowy. Na wyposażeniu pracowni znajduje się mobilny ekran multimedialny, a także Interaktywna Podłoga FunFloor Mobilna. Sprzęty te w znacznej mierze podnoszą jakość zajęć edukacyjnych, zwłaszcza w nauce treści przyrodniczych, a w przypadku tak specjalistycznej placówki pozytywnie wpływają na osiągnięcia rehabilitacyjne i terapeutyczne uczniów.

Celem przyświecającym Zielonej Pracowni w miejscu, gdzie przebywają i uczą się uczniowie niepełnosprawni było stworzenie warunków do bezpiecznego i w miarę możliwości samodzielnego eksplorowania świata przyrody przez uczniów oraz uwrażliwiania ich na wartości i normy odnoszące się do środowiska naturalnego. Prowadzone są tutaj lekcje i różnorodne zajęcia, kontynuowane są też działania zapoczątkowane innowacją „Leśna edukacja i rewalidacja”, wprowadzono nowe działania np. Klub Przyrodników. Założony we wniosku o dotację na Zieloną Pracownię cel został osiągnięty, a Zielona Pracownia pod nazwą Zielona Baza jest najnowocześniejszą salą zajęć w budynku szkoły podstawowej.

23456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373940
Udostępnij:

Utworzony: Piątek 14 lutego 2025 09:58:05 przez: Mirosław Włodarczyk

Ilość wyświetleń: 135

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu