ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Pon, Wt, Czw 7:30-15:30, Śr 7:30-17:00,
Pt 7:30-14:00 (sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

Pięć lat Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach

Poniedziałek 19 listopada 2012 11:15Czas czytania: 4 min.

Placówka szkoląca kadry służb penitencjarnych działa w obecnej formie organizacyjnej od 2007 roku. Obchodziła więc teraz swoje pięciolecie. Poza zwykłą działalnością dydaktyczną stara się też być aktywna w środowisku lokalnym.

W ramach obchodów rocznicy powstania ośrodka zorganizowana została Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Rola praw człowieka w polskim systemie penitencjarnym. Edukacja, resocjalizacja, humanitaryzm''. W jej ramach płk Eugeniusz Trzepizur, komendant wcześniej działającego tutaj Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Kulach, przypomniał historię ośrodka od jego początków, sięgających roku 1966 - początkowo jako obiektu wczasowego dla pracowników więziennictwa, od 1976 roku miejsca doskonalenia kadr. Sprawę przekształcenia placówki do obecnej formy ośrodka szkolenia referowała płk Danuta Kalaman, a zagadnienia jej dzisiejszego funkcjonowania - obecny komendant, mjr Jerzy Cyrulik. Od maja 2007 roku m.in. gruntownie wyremontowano sale dydaktyczne, utworzono specjalistyczne pracownie, strzelnicę do szkolenia strzeleckiego, powstała też cela więzienna - taka służąca do zajęć praktycznych. Przekształceniom uległ zakres obowiązków pracowników. Poszerzono zadania służby ochronnej. Rozbudowana została kadra dydaktyczna ośrodka - w Kulach postawiono na naukę praktycznych umiejętności, które pozwolą absolwentom zachować się profesjonalnie w każdej sytuacji, również w sytuacji zagrożenia. 5 listopada 2007 roku w zreorganizowanym ośrodku w Kulach pojawili się pierwsi słuchacze, a 3 stycznia 2008 roku zainaugurowane zostało działanie szkoły podoficerskiej. Początkowo z osiemdziesięcioma słuchaczami, łącznie zaś, w minionym pięcioleciu, mury OSSW w Kulach opuściło 1909 absolwentów szkolenia dla podoficerów.
- Od początku istnienia ośrodka w Kulach priorytetem dla kadry dydaktycznej jest nauczenie słuchaczy praktycznych działań. Temu celowi służą niestandardowe formy przekazywania wiedzy. Słuchacze w trakcie zajęć wcielają się w postaci wychowawców, oddziałowych, konwojentów, by pod czujnym okiem wykładowców realizować praktyczne działania. Zajęcia prowadzone są m.in. w celi mieszkalnej, w ,,gumowym miasteczku'', gdzie słuchacze nabywają umiejętności interwencji w oddziałach mieszkalnych. Uczestniczą też w likwidacjach zagrożeń na polu spacerowym, ochronie konwoju przy wykorzystaniu samochodu operacyjnego, doskonalą umiejętności strzeleckie na pneumatycznej strzelnicy - opowiada mjr Grzegorz Walkiewicz, kierujący w ośrodku działem szkolenia kadr.

W latach 2008-2010 w Kulach prowadzono też szkolenia dla pracowników zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, realizowane w ramach projektu systemowego Ministerstwa Sprawiedliwości, współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Oprócz przekazywania wiedzy zawodowej, wykładowcy w Kulach uczą słuchaczy także wrażliwości i empatii. W ramach tej idei, słuchacze wielokrotnie organizowali zbiórki odzieży, książek i zabawek, by później przekazać te dary tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Regularnie, w trakcie każdego szkolenia, organizowany jest też Dzień Honorowego Krwiodawcy. Ośrodek podtrzymuje więzi ze społecznością lokalną. Aktywnie włączył się w akcję pomocy hospicjom, czego symbolem są ,,Żonkilowe Pola Nadziei'' i zwieńczenie tej akcji w postaci Słonecznego Koncertu, w którym wystąpili artyści-amatorzy z regionu. Organizowane są lekcje otwarte dla młodzieży z okolicznych szkół, a także spotkania okolicznościowe, np. z okazji św. Mikołaja czy Dnia Dziecka.
W roku 2008 zorganizowano I Międzynarodowe Seminarium Technik Interwencyjnych i Samoobrony, którego inicjatorem był mjr Krzysztof Radziejowski, wykładowca samoobrony. Seminaria takie odbywają się odtąd cyklicznie. W tym roku uczestniczyli w nim przedstawiciele służb penitencjarnych z kilku krajów. Ośrodek dba bowiem o rozwijanie kontaktów międzynarodowych. Poza sprawami zawodowymi, dotyczą one także sportu - w tym roku rozegrano Międzynarodowy Turniej Służb Penitencjarnych, podczas którego w siatkówkę grali z Polakami więziennicy z Estonii, Rumunii i Ukrainy.
- W kwietniu 2012 r. rozpoczęła działalność Wszechnica Profilaktyki Społecznej, najnowszy projekt Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach. W zajęciach uczestniczyli słuchacze szkolenia zawodowego, a także młodzież z okolicznych szkół i wychowankowie Domu Dziecka w Kłobucku. Tematem dotychczasowych edycji wszechnicy była profilaktyka antynarkotykowa i antyalkoholowa. Na kanwie przedstawień teatralnych, dotyczących tematu wszechnicy, jej uczestnicy dyskutowali o uzależnieniach, nałogach, patologiach - mówi Grzegorz Walkiewicz.
Starania o to, by ośrodek, z racji swej specyfiki zamknięty, w jak największym stopniu otwierał się na środowisko lokalne są szczególnie godne podkreślenia. Liczba przedsięwzięć i imprez, podczas których dochodzi do tych wzajemnych kontaktów i do współdziałania, stale wzrasta. Z pewnoscią przyczynia się to także do sposobu postrzegania przez miejscowe społeczeństwo nie tylko samego ośrodka w Kulach, ale służby więziennej w ogóle.

Udostępnij:

Ilość wyświetleń: 985

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu