Pies w celi? Czemu nie?

Wtorek 15 listopada 2016 12:54Czas czytania: 2 min.

8 listopada w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbyła się konferencja "Edukacja i terapia z udziałem psa w warunkach izolacji penitencjarnej", której organizatorem był lubliniecki Zakład Karny. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach, Starosta Lubliniecki oraz Burmistrz Miasta Lublińca. W trakcie konferencji zaprezentowano tematykę oddziaływań penitencjarnych prowadzonych przy udziale psów i ich wpływu na proces resocjalizacyjny oraz readaptacje po opuszczeniu zakładu. Przybyłych gości zapoznano z metodami dogoterapii stosowanymi przez wykwalifikowanych trenerów, behawiorystów, zoopsychologa, z udziałem odpowiednio przeszkolonych psów.

Z dogoterapią jako nowatorską metodą oddziaływań resocjalizacyjnych uczestników konferencji zapoznał dyrektor Aresztu Śledczego w Hajnówce, ppłk Roman Paszko, który wraz z wychowawcą działu penitencjarnego omówił realizację programu pn. "Przyjaciele czyli pies w celi". Z kolei kpt. Anna Perkowska, kierownik działu terapeutycznego Zakładu Karnego w Lublińcu omówiła praktyczne aspekty indywidualizacji w pracy terapeutycznej wśród społeczności kobiet odbywających karę pozbawienia wolności. Sposób realizacji programów "Przytul psa" oraz "Mój przyjaciel pies" zaprezentował Mirosław Dubiel, reprezentujący Centrum Pracy z Psem "Songo", od dwóch lat ściśle współpracujący z Zakładem karnym w Lublińcu w zakresie terapii i edukacji z psem.

Niezwykle ciekawie zaprezentowali się trenerzy psów, w tym zoopsycholog Marcin Wierzba, na co dzień prowadzący szkołę komunikacji ludzi i psów, wykładowca Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, który przeprowadził warsztaty pracy z psami, przywiezionymi specjalnie na konferencję.

O roli psa terapeutycznego w pracy z dziećmi opowiedziała natomiast dogoterapeutka Anna Mikołajczyk, która również przybyła na konferencję ze swoim psem.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, dyrektorzy jednostek penitencjarnych okręgu katowickiego, przedstawiciele samorządu terytorialnego, dyrektorzy domów opieki społecznej, instytucji pomocy społecznej, zakładów wychowawczych i poprawczych, pedagodzy, uczniowie lublinieckich szkół, a także kadra naukowa oraz studenci uczelni wyższych: Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Katedry Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Opolskiego oraz Instytutu Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Organizując konferencję chcieliśmy pokazać ogromny potencjał działań prowadzonych z udziałem psów wśród osób chorych, niepełnosprawnych, a także odbywających karę pozbawienia wolności. Zajęcia organizowane z udziałem psów mogą mieć bowiem zarówno charakter rekreacyjny, jak i edukacyjny oraz terapeutyczny. Kontakt ze zwierzętami uczy ponadto bliskości, okazywania emocji, a także pomaga znosić samotność, chorobę i odizolowanie. Mam nadzieję, że udało nam się pokazać większość pozytywnych aspektów tej nowatorskiej metody - mówiła ppłk Jolanta Figlak, dyrektor Zakładu Karnego w Lublińcu.

Utworzony: Wtorek 15 listopada 2016 14:55:48 przez: Mirosław Kowalik