Powiatowy konkurs historyczny "Świadkowie historii" rozstrzygnięty

Piątek 25 marca 2022 10:41Autor: Katarzyna KozaCzas czytania: 2 min.

Szkoła Podstawowa nr 3, chcąc upamiętnić 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zaprosiła w grudniu 2021 r. uczniów szkół podstawowych powiatu lublinieckiego do udziału w Powiatowym Konkursie Historycznym "ŚWIADKOWIE HISTORII". Tematem przewodnim trzeciej edycji konkursu były „Czasy Solidarności i stanu wojennego”. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: Poseł na Sejm RP Andrzej Gawron, Starosta Lubliniecki Joachim Smyła oraz Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura.

Konkurs był znakomitą okazją do poznania wspomnień bliskich, członków rodziny, sąsiadów  i innych osób, dotyczących początku lat 80. XX w. Był to w Polsce okres z jednej strony pełen radości z tworzenia się pierwszego pod rządami komunistycznymi wolnego związku zawodowego, z drugiej jednak - czas niepokoju, zastraszania i niepewności wprowadzonej przez ogłoszenie 13 grudnia 1981r. stanu wojennego.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie prezentacji audiowizualnej ukazującej wspomnienia osoby - świadka pamiętającego ten burzliwy okres w historii naszego kraju. Każda nadesłana praca przedstawiała subiektywny obraz tamtych wydarzeń, zmagań z trudną codziennością i emocji towarzyszącym ludziom w tym trudnym czasie.

Komisja Konkursowa w składzie: Bożena Golasz Koza – przewodnicząca, Katarzyna Koza i  Gabriel Podbioł, postanowiła ostatecznie nagrodzić pięć prac.

18 marca br. w Szkole Podstawowej nr 3 im Bohaterów Westerplatte w Lublińcu, w obecności przedstawicieli zaproszonych instytucji, które objęły patronat nad konkursem, nastąpiło uroczyste wręczenie nagród.

I miejsce zajęła Marta Kupka ze Szkoły Podstawowej w Kośmidrach.

II miejsce trafiło do Adrianny Tofilskiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu.

III miejsce otrzymał Igor Opałka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu.

Wyróżnienia uzyskali: Anna Postrach ze Szkoły Podstawowej im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu oraz Milan Chałat ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu

Podczas spotkania podziękowano również osobom udzielającym wywiadów oraz nauczycielom, którzy zainspirowali i zachęcili uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Zebrani mogli także obejrzeć nagrodzone prace (pierwsze trzy miejsca). W czasie uroczystości głos zabrali również przybyli goście: Burmistrz Miasta Edward ManiuraBogusław Hrycyk reprezentujący władze powiatowe oraz Dawid Smol asystent Posła Andrzeja Gawrona. Pan Maniura i Pan Hrycyk dzielili się między innymi swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego. Podczas wystąpień nie sposób było uniknąć porównań i słów wsparcia dla narodu ukraińskiego, który tak jak Polacy na początku lat 80 XX w. walczą obecnie o swoją wolność i niezależność.

Utworzony: Piątek 25 marca 2022 10:53:52 przez: Mirosław Włodarczyk