Przygotowanie zawodowe naszych uczniów najlepsze w województwie śląskim

Wtorek 8 września 2015 13:00Czas czytania: 2 min.

Uczniowie szkół powiatu lublinieckiego są najlepsi w województwie śląskim w zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. W ten sposób nasi uczniowie udowodnili przed zewnętrzną komisją egzaminacyjną, że są najlepiej – w województwie śląskim – przygotowani w zakresie kwalifikacji zawodowych. Również w poprzednich latach uczniowie naszych szkół plasowali się w ścisłej czołówce województwa śląskiego.

- To ogromny sukces, który cieszy tym bardziej, że na nowo uświadomiono sobie, jak ważny jest dobrze zorganizowany system szkolnictwa zawodowego. Miniony rok szkolny został nawet ogłoszony przez MEN, rokiem szkolnictwa zawodowego. Jeśli więc w tym roku uczniowie naszych szkół wygrali rywalizację w zakresie kwalifikacji zawodowych z uczniami wszystkich innych powiatów województwa śląskiego, to znaczy, że strategia kształcenia zawodowego, znakomita kadra pedagogiczna stale podnosząca swoje kwalifikacje, dobrze zmotywowani uczniowie i bardzo dobre warunki kształcenia, to tylko niektóre elementy tego sukcesu – mówił wicestarosta Tadeusz Konina

- Młodzież z naszego powiatu może kształcić się w wielu kierunkach zawodowych na poziomie szkoły zasadniczej, technikum, szkoły policealnej, czy kursach kwalifikacyjnych. Kształcenie zawodowe jest dostosowane do potrzeb rynku pracy. Potwierdza to fakt, że wszystkie kierunki kształcenia uzyskały pozytywną opinię Powiatowej Rady Zatrudnienia, a od 2012 roku również Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, w której zasiadają m. in. wójtowie, burmistrzowie, jak również lokalni pracodawcy. W celu wsparcia uczniów i rodziców w planowaniu i wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej powołaliśmy, znakomicie przygotowaną do prowadzenia tego typu doradztwa - Panią Katarzynę Dworok na stanowisko powiatowego doradcy zawodowego. Jest to tym bardziej istotne, że MEN przeznaczyło w nowej perspektywie finansowej na ten cel 114 mln euro dla województwa śląskiego. A skoro jesteśmy najlepsi, to możemy bez żadnych oporów aplikować o te środki – mówił starosta Joachim Smyła.