ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
(za wyjątkiem WK oraz WGK - sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

Sensoryczny Lubliniec

Środa 30 stycznia 2019 09:36Czas czytania: 3 min.

Ostatni weekend stycznia upłynął pod znakiem spotkań dla rodziców i pedagogów ze specjalistami w zakresie prawidłowej stymulacji rozwoju dziecka. Spotkania zostały objęte honorowym patronatem starosty Joachima Smyły i burmistrza Edwarda Maniury, a odbywały się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i Muzeum Edyty Stein.

Partnerami akcji byli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Tę trzydniową akcję zorganizowało Stowarzyszenie Ścieżka Marzeń we współpracy z dwudziestoma czterema specjalistami, czyli logopedami, neurologopedami, psychologami, pedagogami, nauczycielami, rehabilitantami, higienistką stomatologiczną – protetykiem, instruktorem sportu i trenerem personalnym, dogoterapeutami, hipoterapeutką, arteterapeutą, diagnostą i terapeutą integracji sensorycznej, doradcą noszenia dzieci w chuście, edukatorem leśnym, trenerem Biofeedbacku, sensoplastyki, trenerem umiejętności społecznych, terapeutą ręki, instruktorem masażu Shantala, tyflopedagogami, oligofrenopedagogami, surdopedagogami, pedagogiem specjalnym, specjalistą od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i.in.

Mnogość specjalizacji pokazuje jak gruntownie wykształceni byli zaproszeni specjaliści, a ich prelekcje, wykłady, pokazy zajęć i warsztaty pozwoliły uczestnikom poznać ich także jako osoby otwarte i chętne służyć radą i pomocą. Nic więc dziwnego, że ze spotkania z nimi skorzystało około 100 rodziców i pedagogów. Można było skorzystać z wielu porad podczas kolejnych bloków tematycznych – „Rozterki rodziców”, „Twój maluszek”, „Dziecko w ruchu” i „Dziecko w świecie przyrody”, które odbywały się przez całą sobotę do godz. 10.00 do 18.00. Dodatkowo w piątek można było skorzystać z zajęć otwartych z sensoplastyki, a w niedzielę z zajęć muzyczno-ruchowych przy wykorzystaniu bum bum rurek. Tym razem przedstawiony został szeroki wachlarz tematów, a organizatorzy przygotowują także krótsze spotkania poświęcone jednemu zagadnieniu. Wszyscy specjaliści pracowali bez wynagrodzenia, co zasługuje na szczególne wyróżnienie i słowa podziękowania dla nich.

Zabawy plastyczne przeprowadziły Maria Piotrowska i Justyna Węgierek. O nieśmiałości u dzieci mówiła Aleksandra Graca, temat „Jak kochać i nie zwariować” zaprezentowała Magdalena Gałuszka. O budowaniu dobrych relacji z dzieckiem mówiły Sandra Kazek i Monika Tobiasz, a Sylwia Kacprzycka omówiła wpływ wysokich technologii na rozwój mowy dziecka. Katarzyna Lewandowska przedstawiła korzyści noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich oraz temat pielęgnacji neurorozwojowej dziecka w pierwszym roku życia. Magdalena Borowiec podjęła zagadnienie kształtowania się mowy już od wieku prenatalnego i o zapobieganiu wadom wymowy. Krótką instrukcję karmienia niemowlęcia pokazała Agnieszka Zając. O zdrowym uśmiechu można było posłuchać podczas wystąpienia Anety Olbryt. Zapobieganie wadom postawy to zagadnienie, które podjęła Marzena Literacka.

O tym, co kryje się pod hasłem biofeedback powiedziała Barbara Budna. Jednocześnie opowiedziała o grupie wsparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych, którą prowadzi. Wskazówki do pracy z dzieckiem słabowidzącym przekazała Hanna Krupa. Agnieszka Kondracka poprowadziła zajęcia z jogi dla dzieci i rodziców. Bożena Dramska-Jańczuk przedstawiła temat udziału psa w rozwoju i terapii dziecka, a o zaletach hipoterapii mówiła Marta Drozdowska. Wpływ bezpośredniego kontaktu z przyrodą na rozwój dziecka uświadomiła rodzicom Małgorzata Bednarek. Ewa Zielińska omówiła temat „Zrozumieć dziecko z zaburzeniami SI”.

Spotkania zakończyły się zabawami muzyczno-ruchowymi z Bożeną Makles. Wolontariuszami akcji były Joanna Monkos, Marta Dyla, Barbara Piątak. Nad całością czuwała Anna Trzepizur – pomysłodawca spotkań. Sensoryczny Lubliniec, które swoje początki miał już w 2017 r. pod hasłem „Logo” – akcje na rynku miejskim w Lublińcu, otworzył przestrzeń do rozmów o dziecku. Rodzice mogą skorzystać z konsultacji ze specjalistami, a oni sami mogą wymieniać się doświadczeniami i wspierać się nawzajem. Stanowi to ogromną wartość tego wydarzenia, ale przede wszystkim ludzi, którzy je tworzą. Organizatorzy otwarci są na sugestie rodziców dotyczące kolejnych tematów spotkań. Wszelkie propozycje można nadsyłać na adres mailowy: kontakt@sciezkamarzen.pl 

Udostępnij:

Ilość wyświetleń: 1859

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu