ŚLĄSKI KLUB KARATE I KICK-BOXINGU w ramach projektu Nasz Powiat Nasze Pasje zorganizował zajęcia ogólnorozwojowe z podstawowymi technikami karate

Piątek 28 lipca 2023 14:36Autor: Aneta KoniecznyCzas czytania: 2 min.

Zajęcia przeprowadził trener – Sensei Sylwester Świder, 4 Dan Karate Kyokyshin, trenujący na co dzień adeptów sztuki walki – karate kyokushin, w ŚLĄSKIM KLUBIE KARATE I KICK-BOXINGU z siedzibą w Lubszy.

Jak poinformowała nas Jolanta Maruszczyk - sekretarz-skarbnik Klubu na początku Sensei powitał nowych uczniów i przekazał najważniejsze informacje o karate kyokushin, w którym wytrwałość, systematyczność oraz wiara w osiągnięcie wytyczonych celów, pomaga poprawić adeptowi przygotowanie fizyczne i techniczne, a także panowanie nad sobą i swoimi emocjami.

W związku z tym, że w zajęciach, oprócz nowych adeptów, brali udział również ćwiczący w Klubie o różnym stopniu zaawansowania, Sensei przeprowadził trening karate kyokushin z elementami:

• treningu podstaw – KIHON-GEIKO,
  • technik w ruchu – IDO-GEIKO,
  • układów i interpretacji – KATA, bunkai,
  • poruszania i dystansu - TAKTYKA WALKI.

Ćwiczący utrwalali pozycje treningowe, które są ważnym elementem każdej sztuki walki. Zalicza się do nich np.: Heisoku-dachi, Musubi-dachi, Heiko-dachi, Sanchin-dachi, Fudo-dachi, Kokutsu-dachi, Kiba-dachi i inne.

Wykonywali również m.in.:

• techniki ręczne – uderzenia pięścią (seiken), odwróconą pięścią (uraken), podstawą dłoni (shotei), kantem dłoni (shuto) i łokciem (hiji),
  • techniki blokowania, których w karate jest wiele, w zależności od ułożenia dłoni lub pięści, np. Seiken-jodan-uke, Seiken-gedan-barai, Shuto-mawashi-uke, Oshi-uke,
  • techniki kopnięć, w tym wymachy (keage) i kopnięcia (geri) w przód, w bok, obrotowe, okrężne.

Nowi adepci mogli zobaczyć, jak zaawansowani uczniowie ćwiczą kata, czyli zbór technik ataku i obrony, które łączą się w logiczną i praktyczną całość. Zalicza się do nich różne kata, np. Taikyoku, Pinan, Yantsu, Tsuki no kata, Kanku i inne, a także kumite – czyli walki.

Wszyscy biorący udział w treningu, pomimo zmęczenia wyszli zadowoleni i uśmiechnięci. Sensei Sylwester Świder podziękował wszystkim za wspólne ćwiczenia i zaprosił nowe osoby na kolejne treningi, które odbywają się w czasie wakacji we wszystkich sekcjach Klubu.

Dzięki karate kyokushin wielu ludzi uwierzyło we własne siły, zaczęło pracować nad sobą i zrozumiało drogę, którą podążają, co potwierdzają słowa jego założyciela – Mas Oyamy:

„Prawdziwymi mistrzami są ci, którzy potrafią pokonywać trudności życia codziennego, dzięki wytrwałości i sile ducha, które zostały wypracowane w pocie ciężkiego treningu

– Sonsai Masutatsu Oyama

(fragmenty książki „KARATE KYOKUSHIN” autorstwa Bogusława Jeremicza, 6 dan)

Utworzony: Piątek 28 lipca 2023 14:39:11 przez: Mirosław Włodarczyk