Z wizytą w stolicy Bawarii

Czwartek 12 czerwca 2014 08:33Czas czytania: 2 min.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu: Marta Opalska i Jolanta Skubala w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży, zostali zaproszeni przez rówieśników i ich opiekunów z partnerskiej szkoły w Rheinfelden do stolicy Bawarii Monachium. - Polsko-niemiecka wymiana młodzieży prowadzona jest przez ZSZ już od 14 lat. Każdy wyjazd jest nie tylko okazją do zwiedzania, lecz przede wszystkim pozwala poszerzyć umiejętności językowe uczniów. Coroczne spotkania przełamują również stereotypy, jakie przez lata wytworzyły się w stosunkach polsko-niemieckich - mówi dyrektor ZSZ Jolanta Kardas.

Ogromne wrażenie na młodzieży i opiekunach zrobił nowy ratusz. Wieża ratuszowa zwieńczona jest postacią mnicha, codziennie o godzinie 12.00-tej odbywają się pokazy figurek kuranta. Jego górna cześć przedstawia sceny z turnieju rycerskiego, dolna cześć natomiast pokazuje tradycyjny taniec bednarzy. Centralnym punktem miasta od początku istnienia jest Marienplatz. Tu krzyżują sie szlaki handlowe i komunikacyjne bawarskiej stolicy. Przez wieki miały tu miejsce istotne wydarzenia, takie jak turnieje rycerskie, pokazy i egzekucje publiczne. Do dzisiaj Marienplatz jet miejscem ważnych zgromadzeń, uroczystości i demonstracji.

W programie wizyty znalazła się oczywiście wizyta w salonie i muzeum BMW. Każdy, bez względu na upodobania motoryzacyjne, dał się porwać fantastycznej aurze. Uczniowie bezkarnie robili sobie zdjęcia i siadali za kierownicą wybranych modeli samochodów. Korzystając z okazji przymierzali się do kierownicy aut, o których jeszcze długo będą mogli tylko marzyć.

Równie wiele emocji wzbudził stadion piłkarski Allianz Arena. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych na świecie. Co najważniejsze, na terenie stadionu znajduje się "Megastore" - wielki sklep, w którym można dostać dosłownie wszystko, czego tylko dusza zapragnie z oznaczeniem FC Bayernu!

Każdy dzień w Monachium był szczególny i wyjątkowy, każdy dzień obfitował w nowe, cenne i z pewnością niezapomniane wrażenia. Doskonale opracowany i przygotowany przez Heinza Thomanna - inicjatora i dotychczasowego organizatora międzynarodowych spotkań, program usatysfakcjonował tak polską, jak i niemiecką grupę. Uwieńczeniem pobytu w stolicy Bawarii było zwiedzanie i podziwianie Pałacu Herrenchiemsee położonego na wyspie największego jeziora Bawarii - Chiemsee. Pałac był urzeczywistnieniem marzeń bawarskiego władcy Ludwika II o miejcowej "kopii Wersalu".

Wspaniała przygoda z Monachium i niemieckimi gośćmi 6 czerwca 2014 r. dobiegła jednak końca.Wspólne podziękowania, pożegnalne prezenty i mnóstwo miłych słów, jakie padły w te piątkowe południe dały nadzieję, iż wymiana młodzieży będzie kontynuowana. Kolejne spotkanie już za rok, tym razem w Gdańsku.

- A Monachium i jego piękne zakątki polecam każdemu. Chciałabym jeszcze tutaj wrócić, bo uważam, że warto i że widziałam tylko mały jego wycinek - podsumowuje jedna z uczestniczek niezapomnianej wycieczki.

(red.)
Zdjęcia:
P6020249.jpg P6020293.jpg P6040468.jpg P6040515.jpgP6040544.jpgP6040590.jpg P6060637.jpgP6060641.jpg