Dofinansowanie dla Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Piątek 4 stycznia 2013 15:26Czas czytania: 3 min.

W ubiegłym roku szkolnym nauczyciele języków obcych, uczący w Technikum Ekonomicznym w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, złożyli w warszawskiej Agencji Narodowej, zajmującej się dofinansowaniem projektów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, wniosek o przyznanie grantu na pokrycie kosztów wyjazdu uczniów Technikum Ekonomicznego na praktyki, odbywające się w londyńskich firmach. Staże takie odbywają się w ramach programu Leonardo da Vinci.

Wniosek zyskał aprobatę Agencji Narodowej; szkole został przyznany grant w wysokości 45 826 Euro. Suma ta w całości będzie wykorzystana na sfinansowanie uczniom Technikum Ekonomicznego dwutygodniowych pobytów na stażach w londyńskich firmach, jak również na pokrycie całkowitych kosztów zakwaterowania, wyżywienia, przelotu, dodatkowego ubezpieczenia NW oraz kursu j. angielskiego zawodowego, przygotowującego uczniów w lepszym stopniu do wyjazdu na staż. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i nosi nazwę "Praktyka zagraniczna w zawodzie technik ekonomista- szansą na podwyższenie mobilności oraz zaistnienie na europejskim rynku pracy".

W projekcie będzie uczestniczyło 17 uczniów Technikum nr 1 z Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Uczestnicy projektu zostaną wybrani w procesie rekrutacji, po wzięciu pod uwagę ich średniej ocen, poziomu znajomości języka angielskiego, znajomości programów komputerowych, jak również ich motywacji i chęci rozwoju zawodowego oraz osobistego. Uczniowie, którzy pozytywnie przejdą rekrutację odbędą w maju 2013r. dwutygodniowy staż w firmach na terenie Londynu. W trakcie pobytu uczniów w Wielkiej Brytanii będzie im towarzyszyło dwóch pracowników szkoły zaangażowanych w tworzenie projektu oraz legitymujących się znajomością języka angielskiego.

Priorytetowymi celami projektu są: jakościowa oraz ilościowa poprawa mobilności zawodowej uczestników projektu, doskonalenie warsztatu zawodowego - podniesienie poziomu wiedzy i kwalifikacji zawodowych, zapoznanie się z aspektem pracy zawodowej w odmiennych warunkach językowych oraz kulturowych, doskonalenie umiejętności językowych ze szczególnym uwzględnieniem terminologii fachowej, przygotowanie do życia w społeczeństwie wielokulturowym, a co za tym idzie rozwijanie świadomości kulturowej uczestników projektu, zmotywowanie do wytężonej pracy.

Uczniowie Technikum kształcą się w zawodzie 'technik ekonomista', są przygotowywani do prowadzenia rachunkowości i księgowości małych i dużych firm, prowadzenia korespondencji handlowej, sekretariatu firmy oraz obsługi sprzętu biurowego i programów komputerowych. Staż ten będzie dla nich niepowtarzalną okazją zdobycia doświadczenia zawodowego, podniesienia zdolności zawodowych oraz językowych, zdobycia nowych doświadczeń życiowych.

Projekt ten odpowiada również na potrzeby powiatu; przyczyni się on zdecydowanie do podniesienia jakości usług sektora usług księgowo-rachunkowych i prowadzenia małych firm poprzez możliwość zatrudnienia młodych, ale dobrze wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem zawodowym odbytym w zagranicznej firmie. Uczestnictwo uczniów w praktykach potwierdzone będzie certyfikatami Europass Mobilność, a uczestnicy wykazujący się szczególnym zaangażowaniem, w trakcie trwania praktyk, otrzymają również listy polecające od pracodawców angielskich.