Informacja dla ośrodków szkolenia kierowców oraz innych podmiotów realizujących szkolenia kierowców z terenu Powiatu Lublinieckiego

Czwartek 10 stycznia 2013 11:44Czas czytania: 3 min.

Wobec zbliżającego się terminu wejścia w życie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. Nr 30, poz. 151 z późn. zm.) niniejszym informuję, iż w ramach istniejącego w Starostwie Powiatowym w Lublińcu systemu teleinformatycznego "KIEROWCA", została przygotowana i udostępniona nowa funkcjonalność - "Portal OSK", niezbędna w szczególności do pobierania i aktualizacji Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) przez Ośrodki Szkolenia Kierowców (OSK) i inne podmioty realizujące szkolenia kierowców.

Oznacza to, iż wpisany przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu do "Portalu Starosty" przedsiębiorca prowadzący OSK po zalogowaniu się do aplikacji "Portal OSK" będzie mógł w wersji podstawowej (bezpłatnej) tej aplikacji pobierać na podstawie numeru identyfikującego profil i numeru PESEL (lub daty urodzenia w przypadku osoby nie posiadającej numeru PESEL) informacje i dane zawarte w profilu udostępnionym w systemie teleinformatycznym, a po zakończeniu szkolenia w celu wydania zaświadczenia kierownik OSK będzie mógł zaktualizować PKK w systemie teleinformatycznym i potwierdzić bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Obowiązki kierownika ośrodka szkolenia kierowców oraz obowiązki kierownika innego podmiotu realizującego szkolenia kierowców określa art. 27 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. Nr 30, poz. 151 z późn. zm.).

Przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców lub inny podmiot realizujący szkolenia kierowców będzie miał również możliwość poinformowania organu wydającego prawo jazdy tj. Starostę Lublinieckiego - o przerwaniu szkolenia przez kandydata.

W wersji rozszerzonej (płatnej, tj. kwota 48 zł netto / miesiąc) aplikacja "Portal OSK" funkcjonalnie wspomaga zarządzanie OSK w planowaniu szkoleń i ich rozliczaniu oraz zarządzaniu zasobami ośrodka. Istotnym jej elementem jest możliwość bezpośredniej transmisji danych wymaganych przepisami do Starostwa Powiatowego w Lublińcu. Pozwoli to na sprawną organizację Państwa zadań i nie rodzi konieczności osobistego dostarczania przez OSK wymaganych informacji w wersji papierowej do Starostwa Powiatowego w Lublińcu.

W związku z zawartą Umową / Aneksem z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. (PWPW) informuję, iż to PWPW udostępnia interfejs i zapewnia rozwiązanie informatyczne umożliwiające niezakłócony dostęp do PKK na podstawie odrębnej umowy cywilnoprawnej.

Uprzejmie informuję, iż na stronie www.osk.pwpw.pl została udostępniona produkcyjna wersja aplikacji "Portal OSK" do korzystania przez ośrodki szkolenia kierowców i inne podmioty realizujące szkolenia kierowców.
Korzystanie z tej funkcjonalności możliwe będzie dopiero po otrzymaniu przez te podmioty wygenerowanych przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu w "Portalu Starosty" loginów i kodów aktywacyjnych. Dane te będą dostępne na drugiej stronie zaświadczenia, które zostanie wygenerowane i wydrukowane po wprowadzeniu przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu danych do "Portalu Starosty". Podczas logowania konieczne będzie zaakceptowanie "Regulaminu" określającego warunki korzystania z "Portalu OSK" i regulującego przetwarzanie danych osobowych.

Dodatkowo do osoby upoważnionej zostanie wygenerowany e-mail z informacją, że można udać się do Starostwa Powiatowego w Lublińcu, po dane dostępowe niezbędne do uruchomienia konta w "Portalu OSK".

Jednocześnie informuję, iż w celu korzystania z funkcjonalności "Portalu OSK", konieczne jest spełnienie przez OSK i inne podmioty uprawnione do prowadzenia szkoleń, poniższych wymagań:

1)Zapewnienie komputera z dostępem do Internetu o przepustowości łącza min 1 Mb (128 kB/sek) z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows XP z min. SP3, Windows Vista lub Windows 7,
2)Zainstalowanie jednej z przeglądarek w wersji: Internet Explorer 9.0, Mozilla Firefox 15, Google Chrome 23 lub nowszych,
3)Ekran o rozdzielczości 1024x768 lub większej,
4)Wolny port USB do czytnika podpisu elektronicznego,
5)Zapewnienie przez OSK lub inne podmioty uprawnione do prowadzenia szkoleń kierowców bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Potwierdzanie aktualizacji PKK przez kierownika OSK lub innego podmiotu prowadzącego szkolenie kierowców, będzie realizowane w "Portalu OSK" za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego. W związku z powyższym konieczne jest nabycie takiego podpisu.

Zrealizować to można przez nabycie certyfikatu kwalifikowanego wraz z odpowiednim czytnikiem komputerowym PC SC m.in. w jednym z niżej wymienionych kwalifikowanych Centrów Certyfikacji:
a)http://www.sigillum.pl
b)http://www.mobicert.pl
c)http://www.certum.pl
d)http://www.kir.com.pl
e)http://www.cencert.pl

Instrukcja do aplikacji "Portal OSK" oraz dostępu do PKK jest dostępna na stronie internetowej - po zalogowaniu się do "Portalu OSK".