Językowe akcje w Mickiewiczu

Czwartek 23 grudnia 2021 12:06Czas czytania: 3 min.

Jeżeli nauka języków obcych to twoja pasja i nie podjąłeś jeszcze decyzji jaką szkołę wybrać po ukończeniu podstawówki, przeczytaj, jakie możliwości stawia przed tobą „Mickiewicz”.

Nauczyciele języka angielskiego, pracujący w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu już od września dają swoim uczniom szansę na polepszanie swojej znajomości tego języka obcego, którym mogą porozumieć się z osobami z całego świata. Chcą, by nauka tego przedmiotu była dla nich przyjemnością i pokazują jego praktyczne zastosowanie w życiu codziennym. Co się zatem działo, dzieje i będzie dziać?

Anna Mateja i Emilia Sukiennik założyły Językowy Klub Książkowy "OverBooked" i do tej pory odbyły się już 2 spotkania. Meetingi, o konkretnej tematyce, odbywają po lekcjach, raz w miesiącu. Najbliższe spotkanie odbędzie się w pierwszej połowie stycznia.

Uczniowie, pod nadzorem Emilii Sukiennik, zaangażowali się także w ogólnopolską akcję "Przepisujemy Tolkiena" i z okazji 130 rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena mieli szansę poćwiczyć swoje umiejętności kaligraficzne, przepisując kilka stron "Hobbita" w języku angielskim. Organizatorem akcji jest Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 26 w Dzielnicy Wawer Warszawy a całe Tolkienowe szaleństwo można podpatrzeć tutaj https://padlet.com/kaligrafiasp140/n8bmpgzs4c4xx31q?fbclid=IwAR0MPZ6PEAZQ5s3cRs-vR_rNGzWTgJs-Konfg8u2rz-X7wseopZ2J_-F2eo.

Marek Sławik zajął się organizacją 46 Olimpiady Języka Angielskiego. Etap szkolny już się odbył i obecnie czekamy na wyniki naszych uczniów. Warto pamiętać, że co roku Olimpiada jest na bardzo wysokim poziomie, dla prawdziwych zajawkowiczów i fanów gramatyki angielskiej.

Uczniowie klas Żanety Cierpioł i Emilii Sukiennik od początku przyswajają słownictwo poprzez aplikację InstaLing. Dzięki niej, pracują systematycznie i wszystko jest na bieżąco oceniane. Postępy są widoczne na epanelu ucznia, który szczegółowo pokazuje długość trwania danej sesji czy czas jej wykonania. Nauczyciele mogą zrezygnować z typowych kartkówek, a dostęp do aplikacji jest całkowicie darmowy.

Szkoła przystąpiła też do XVIII Edycji Programu InstaLing dla Szkół.
W okresie mikołajkowym pani Żaneta Cierpioł dała szansę chętnym uczniom na stworzenie świątecznej opowieści. Historia miała być autorska i oryginalna, a konkurs cieszył się sporym powodzeniem, Zwycięzcy otrzymali bilety do Cinema City w Częstochowie, co dodatkowo zmotywowało ich do działania i kreatywności.

Cyklicznie, w formie on-line, odbywają się także Warsztaty Językowo- Kulturowe AFS Polska. Na grudzień zaplanowana jest ich bożonarodzeniowa edycja, podczas której, osoby z różnych państw będą opowiadać w języku angielskim o zwyczajach i tradycjach w swoim państwie, a nasi uczniowie będą mogli odpowiadać na ich pytania i sami je zadawać. Osoby zainteresowane uczestnictwem zgłaszają się do Emilii Sukiennik.

Anna Mateja koordynuje rejestrację na konkurs językowo-wiedzowy "I know America 2022". Konkurs składa się z trzech etapów, a nagrodami są m.in. Studia w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW czy Staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej.

Anna Mateja zajmowała się także rekrutacją do konkursu "Discover Canada 2022", Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie dla uczniów szkół ponadpodstawowych. To coroczny projekt edukacyjny, wspólna inicjatywa kierunku Filologia Angielska na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (UŚ) oraz I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Zespole Szkół nr 1 w Żorach (I LO).

Uczniowie zachęceni zostali także do wzięcia udziału w Rekrutacji do Programu Flex. Program ten daje szansę najlepszym uczniom na uczęszczanie przez rok do szkoły średniej w USA. Proces rekrutacyjny również składa się z 3 etapów.

Od stycznia rozpocznie się również językowy projekt eTwinning, którego opiekunami są: Anna Mateja i Emilia Sukiennik. Tegorocznym tematem projektu jest "Hocus-pocus, future-focus...". Skupia się on głównie na planach uczniów po ukończeniu szkoły, ich marzeniach i możliwościach. Projekt będzie realizowany w formie on-line, z nastolatkami ze szkół z Polski, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy i Serbii. Zeszłoroczne projekty otrzymały Krajowe Odznaki Jakości. Liczymy na kolejne sukcesy językowe w nadchodzącym roku szkolnym.

Jeśli wcześniej zastanawiałeś się, jakiej szkoły szukasz, mamy nadzieję, że po przeczytaniu o językowych atrakcjach, zawitasz do "Mickiewicza" podczas procesu rekrutacyjnego.

Emilia Sukiennik

Utworzony: Czwartek 23 grudnia 2021 12:08:50 przez: Dominika Łupierz