Nagroda główna dla Pokoleniowego Tandemu z lublinieckiego Ośrodka

Czwartek 4 grudnia 2014 14:45Czas czytania: 2 min.

W okresie od 23 października do 14 listopada 2014 r. trwała druga edycja Pokoleniowego Tandemu - inicjatywy międzypokoleniowej Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, realizowana we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem EFS w Katowicach, Rybniku, Bielsku-Białej i Częstochowie, w której uczestnicy pracowali nad wybranym dla siebie projektem.
Głównym celem akcji Pokoleniowy Tandem było propagowanie idei Europejskiego Funduszu Społecznego - aktywności społecznej i zawodowej seniorów oraz szeroko pojętej integracji społecznej. Akcja propagowała również mentoring. Pozwalała osobom w nim uczestniczącym na poznanie swoich mocnych stron, rozwijanie samoświadomości oraz dążenia do realizacji własnego potencjału.

Patronat medialny nad akcją objęło Radio Zet Gold. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do udziału w tej edycji akcji zakwalifikowało się osiem międzypokoleniowych tandemów z województwa śląskiego: aktorski, podróżniczo-sportowy, dziennikarski, fotograficzny, kulinarny, rękodzielniczo-artystyczny i sportowy.

Ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Lublińcu w akcji uczestniczył tandem kulinarny w składzie Monika Prandzioch (junior) - uczennica klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych i Izabela Szczęsny (mentor) - nauczyciel zawodu przedmiotów gastronomicznych, który łączył w sobie młodość, ciekawość, pasję, wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Ich wspólną przygodę w tandemie kulinarnym można było śledzić na blogu - pokoleniowytandem.wordpress.com, gdzie zamieszczane były wpisy, zdjęcia oraz filmiki - kulinarno-migające. Tandem Monika - Izabela wspólnie sporządzał mi.in. kaszę kuskus z warzywami, sos salsę z brązowym ryżem, kompot z gruszek wg staropolskiego przepisu zamieszczonego w książce Wojciecha Wielądko pt. ?Kucharz Doskonały ", wydanej w 1786 r., sałatkę owocową, bigos, ścierankę, czyli zacierki na mleku.

W dniu 14 listopada 2014 r. w Kinoteatrze RIALTO w Katowicach, z udziałem wszystkich tandemów i licznej publiczności, odbyła się konferencja podsumowująca drugą edycję Akcji Pokoleniowego Tandemu. Podczas konferencji wyświetlona została relacja filmowa przedstawiająca działanie wszystkich tandemów, a uczestnicy akcji oraz zaproszeni eksperci zajmujący się tematyką aktywności społecznej i zawodowej seniorów odpowiadali m.in. na pytania: czym był tandem dla jego uczestników?, co zdaniem uczestników było ważne w Tandemie?, czego mogli się nauczyć od mentora, a czego od juniora?, jak być aktywnym przez całe życie?, znaczenie relacji mistrz - uczeń? konferencji towarzyszyła również wystawa zdjęć tandemów.

Dla Tandemu kulinarnego Monika i Izabela z lublinieckiego Ośrodka akcja zakończyła się dużym sukcesem. Okazał się on najlepszym spośród wszystkich tandemów zdobywając nagrodę główną za najaktywniejszą parę na blogu, za najczęściej i najciekawiej umieszczane wpisy, zdjęcia i filmiki relacjonujące przebieg ich spotkań.

Zdjęcia: