Powiatowe Centrum Usług Społecznych

Piątek 21 lutego 2014 07:51Czas czytania: 3 min.

Trwa remont dawnego budynku przychodni przy ul. Sobieskiego 9 w Lublińcu, który 1,5 roku temu przejęło Starostwo Powiatowe, tworząc w tym miejscu Powiatowe Centrum Usług Społecznych. Już teraz w obiekcie ma swoją siedzibę Powiatowy Urząd Pracy, administracja SP ZOZ-u, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, PCK i Publiczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna. Planowane jest również przeniesienie do tworzonego Centrum Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotychczas działające w tym miejscu poradnie, m.in.: laryngologiczna, okulistyczna, cukrzycowa, kardiologiczna, położniczo-ginekologiczna, apteka, gabinet fizjoterapeutyczny w dalszym ciągu będą świadczyły tam usługi medyczne. Mieszczące się na ostatnim piętrze laboratorium zostanie przeniesione do nowowybudowanego skrzydła Szpitala Powiatowego.

- Rada Powiatu zdecydowała, że w formie pomocy dla SP ZOZ, powiat przejmie zniszczony i nieremontowany od 40 lat budynek przychodni tworząc w nim Powiatowe Centrum Usług Społecznych. W pierwszym etapie postanowiliśmy pozyskać środki zewnętrzne, m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz PFRON-u, aby dokonać gruntownej modernizacji tego zniszczonego, ale atrakcyjnego architektonicznie obiektu - mówi Joachim Smyła, starosta lubliniecki.

Prace remontowe ruszyły 1 sierpnia 2013 r. i potrwają do końca 2015 r. W ramach termomodernizacji ocieplono ściany zewnętrzne budynku i stropodach, wymieniono okna i drzwi zewnętrzne. Ponadto wykonano wentylację mechaniczną z rekuperacją (odzyskiem ciepła), dzięki której znacznie obniżono koszty ogrzania budynku. Wymieniono również instalację wodną i zamontowano kolektory słoneczne. Istotnym elementem inwestycji było również oddanie do użytku miejsc parkingowych od ul. Majdanek, co częściowo rozwiązało problem zmotoryzowanych petentów korzystających z usług Powiatowego Centrum Usług Społecznych, jak i pacjentów poradni lekarskich. Przebudowa całego układu komunikacyjno-parkingowego przewidziana jest na rok 2015 i przewiduje utworzenie miejsc parkingowych również za budynkiem nowowybudowanego skrzydła Szpitala Powiatowego.

- Dzięki prowadzonym pracom remontowym będziemy mogli stworzyć zintegrowany system obsługi petenta. Poprawi się też jakość i komfort świadczonych usług. W planach mamy zlokalizowanie jak największej ilości instytucji w jednym miejscu tak, aby ułatwić dostęp do korzystania z nich mieszkańcom naszego powiatu. Istotną sprawą jest też fakt, iż poprzez zlokalizowanie tych instytucji w jednym miejscu, w naszym budynku, znacznie obniżamy koszty ich funkcjonowania. - podkreśla starosta.

W bieżącym roku powiat zabezpieczył środki finansowe na przebudowę wejścia głównego i zamontowanie w tym miejscu podnośnika dla osób niepełnosprawnych. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich wybudowany zostanie wewnętrzny podjazd, przebudowana też zostanie winda, tak, żeby spełniała obowiązujące w tym zakresie normy. Istotnym elementem inwestycji będzie też remont pokrycia dachowego. Remont korytarzy i łazienek zaplanowano na rok 2015. Centrum ma być też odpowiednio oznakowane, tak, by stworzyć przyjazny system informacji o oferowanych usługach. Docelowo ma powstać nowoczesny budynek użyteczności publicznej, spełniający wszystkie wymogi dla tego typu obiektów.

Zdjęcia:
img_6820.jpgimg_6827a.jpgimg_6831.jpgimg_6841.jpgimg_6847.jpgimg_6852.jpgimg_6861.jpgimg_6859.jpg