ZAREZERWUJ

WIZYTĘ

W WYDZIALE

KOMUNIKACJI

zamknij
Godziny pracy
Pon, Wt, Czw 7:30-15:30, Śr 7:30-17:00,
Pt 7:30-14:00 (sprawdź szczegóły)
Chcesz zadzwonić do wydziału?
Kliknij tutaj i wybierz wydział

Powiatowe inwestycje

Piątek 6 kwietnia 2018 09:43Czas czytania: 3 min.

Wyposażone sale do nauki zawodów, dobudowane skrzydło przy Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych i nowe kierunki w lublinieckich szkołach zawodowych to tylko niektóre efekty projektu, na dofinansowanie którego Powiat Lubliniecki pozyskał unijne pieniądze.

- Realizacja projektu została poprzedzona analizami rynku pracy i zawodów deficytowych. Ponadto szkoły posiadają rozeznanie wśród pracodawców, z którymi współpracują i którzy zgłaszają braki w określonych zawodach, a także potrzeby związane z zatrudnieniem osób o określonych kwalifikacjach – tłumaczy powiązanie projektu z rynkiem pracy wicestarosta Tadeusz KoninaStąd założenie, że realizacja projektu nie skończy się na etapie szkolnym, ale będzie procentować w toku kariery zawodowej naszych absolwentów – dodaje.

Przedsięwzięcie rozpocznie się od remontów i modernizacji sal i budynków. Największe prace budowlane czekają Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które z ul. Grunwaldzkiej w Lublińcu zostanie przeniesione do byłego internatu dziewcząt przy ul. Stalmacha 90 (siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego).

Przewidujemy adaptację pomieszczeń m. in. na potrzeby pracowni spawalniczej, biologiczno-chemicznej, medyczno-kosmetycznej, automatyki, techniki biurowej czy pracowni języków obcych – wylicza Tadeusz Konina. Szeroko zaplanowane są również prace w Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych, gdzie powstanie nowe skrzydło budynku z pracowniami teletechniczną, hotelarską i mechaniczną z maszynami CNC.

Prace w lublinieckim Zespole Szkól Zawodowych to przede wszystkim adaptacja części budynku na pracownie gastronomiczną, konstrukcji maszyn i komunikacji w języku obcym, elektryczną i elektroniczną oraz fryzjerską, natomiast w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Herbach postawiono głównie na remont i przystosowanie pracowni gastronomicznej.

Planowana wartość wszystkich robót budowlanych w ramach projektu to koszt ponad 3,1 mln zł.

- Dążymy do takiego poziomu zaawansowania infrastruktury szkolnictwa zawodowego, żeby w jak największym stopniu opierać zajęcia praktyczne na posiadanym zapleczu – mówi Joachim Smyła. Stąd w projekcie zakup takiego wyposażenia jak m. in. stanowiska fryzjerskie, stanowiska spawalnicze dla ślusarzy i blacharzy, tokarki i frezarki sterowane numerycznie oraz obrabiarki z odczytem cyfrowym dla mechaników, fantomy do resuscytacji oddechowej czy symulatory starości dla opiekunów w domach pomocy społecznej, opiekunów osób niepełnosprawnych, osób starszych i opiekunów medycznych, stanowiska doświadczalne w pracowni automatyki czy wyposażenie pracowni gastronomicznych w stoły produkcyjne, szafy chłodnicze, zmywarki, piece, roboty kuchenne czy urządzenia do gotowania w niskich temperaturach.

Parametry techniczne wyposażenia wykorzystywanego do praktycznej nauki poszczególnych zawodów mają być zgodne z obowiązującymi w tym zakresie wytycznymi. Te z kolei powstawały w konsultacjach z przedstawicielami przedsiębiorców, aby jak najbardziej dostosować wyposażenie szkół do sprzętu wykorzystywanego na rynku pracy.

W ten sposób zapewniamy kompatybilność kwalifikacji naszych absolwentów z wymaganiami, jakie stawiać im będą przyszli pracodawcy – mówi Tadeusz Konina.

Na wyposażenie pracowni zawodowych przewidziano ponad 2,7 mln zł.

O dofinansowanie na realizację projektu „Poprawa efektywności kształcenia zawodowego w Powiecie Lublinieckim - poprawa jakości i elastyczności kształcenia zawodowego poprzez przebudowę, remont oraz doposażenie pracowni kształcenia zawodowego” Powiat Lubliniecki otrzymał w ramach Poddziałania 12.2.1 Infrastruktura kształcenia zawodowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Dodatkowo złożyliśmy wniosek o dofinansowanie prac termomodernizacyjnych w 10 placówkach należących do Powiatu Lublinieckiego. Poza domami pomocy społecznej, budynkiem centrum usług społecznych, domem dziecka i budynkiem starostwa prace obejmą również kilka lublinieckich szkół średnich – mówi Sylwia Fronczek, sekretarz Powiatu.

Udostępnij:

Ilość wyświetleń: 1142

PRZYDATNE INFORMACJE

Zatrzymaj się na chwilę i zobacz co może Ci się przydać

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale  Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Internetowa rezerwacja kolejki w Wydziale Komunikacji, Drogownictwa i Transportu

Nie czekaj zapisz się już dziś!

Sprawdź szczegóły

Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą

Znajdziesz tutaj przydatne informacje dla uchodźców.

Sprawdź szczegóły

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

System e-Zamówienia Publiczne Powiatu Lublinieckiego

Sprawdź szczegóły

Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Znajdziesz tutaj wiele poradników oraz zasięgniesz pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w punktach pomocy.

Sprawdź szczegóły

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Potrzebujesz porady w sprawie ochrony praw konsumentów skorzystaj z usług Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Sprawdź szczegóły

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zgubiłeś ważną rzecz?

Zwróć się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego gdzie sprawdzisz ogłoszenia o rzeczach znalezionych.

Sprawdź szczegóły

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Aktualne rozkłady jazdy busów w Powiecie Lublinieckim

Skorzystaj ze strony z rozkładami przygotowanej dla mieszkańców:

Przejdź do rozkładu busów

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Sprawdź aktualne ostrzeżenia i raporty w Powiecie Lublinieckim.

Sprawdź szczegóły

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Transmisje z sesji Rady Powiatu

Znajdziesz tutaj aktualne i archiwalne nagrania

Sprawdź szczegóły

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Zastanawiasz się gdzie bezpiecznie urodzić swoje dziecko?

Skorzystaj z usług naszego Szpitala Powiatowego.

Sprawdź szczegóły

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Potrzebujesz podpisać dokument elektronicznie?

Skorzystaj z darmowego podpisu zaufanego i przejdź do e-puap:

Przejdź do epuap

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Nasze powiatowe Orliki - przydatne informacje

Sprawdź harmonogramy:

Sprawdź szczegóły

Narady koordynacyjne

Narady koordynacyjne

Wydział Geodezji i Kartografii zaprasza projektantów do składania wniosków na naradę koordynacyjną w formie elektronicznej:

Sprawdź szczegóły

KONTAKT, WYDZIAŁY, BIURA

Znajdź szybko interesujący nr telefonu

Skontaktuj się z nami

Wyznacz trasę
do Starostwa
Skorzystaj z nowych miejsc parkingowych:
piętrowy Park and Ride przy dworcu