Znamy zwycięzców Konkursu Fotograficznego

Środa 16 stycznia 2013 14:10Czas czytania: 3 min.

Kilka miesięcy temu Starostwo Powiatowe ogłosiło Konkurs Fotograficzny dla fotografów amatorów w dwóch kategoriach tematycznych: "Wieś to nie tylko złote łany zbóż - architektura wiejska Ziemi Lublinieckiej" oraz "Mój świat w fotografii zaklęty".

Jak wygrać taki konkurs? Pasjonatom fotografowania nie wystarczy sama przyjemność ?cykania" zdjęć. Ci, którzy mają ambicję robienia fotografii artystycznej, zaangażowanej, chcą dzielić się z innymi nie tylko swoimi umiejętnościami technicznymi wykonania takiej fotografii, ale również swoimi odczuciami. Konkurs fotograficzny dla amatorów daje możliwość sprawdzenia się, stwarza motywację do doskonalenia się, daje nadzieję, że efekty pracy zostaną zauważone i nagrodzone przez profesjonalistów. Niejeden profesjonalista zaczynał od startu w konkursach fotograficznych dla amatorów, a zmobilizowany nagrodą zamieniał hobby na zawód. Trzeba tylko wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia. A dobre zdjęcie to nie tylko sprawa techniki, którą można szlifować w oparciu o literaturę, ale również wyczucia i tego nieuchwytnego ?czegoś", co trudno zdefiniować, a bez czego zdjęcie będzie tylko beznamiętnym odzwierciedleniem rzeczywistości. Więc jak fotografować, żeby zdobyć uznanie profesjonalistów? Don McCulin powiedział kiedyś, że fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali. I to chyba jest właściwa odpowiedź na to pytanie.

- Obserwując prace nadesłane na tegoroczną edycję powiatowego konkursu fotograficznego można śmiało stwierdzić, że z roku na rok ich poziom jest coraz wyższy. Taki boom w dziedzinie fotografii zawdzięczamy między innymi łatwemu dostępowi do sprzętu. Dzisiaj fotografowanie dla mało kogo oznacza wywoływanie negatywów, czas spędzony w ciemni, zawód - bo film się naświetlił i radość- bo wywołaliśmy zdjęcia, o których zrobieniu zapomnieliśmy. Jeśli rozwój fotografii cyfrowej sprawi, że młodzi ludzie jeszcze bardziej zainteresują się fotografią, to chwała za to wynalazcom "cyfrówek". Szczególna pochwała powinna być skierowana ku najmłodszym uczestnikom konkursu, którzy z zapisywaniem obrazów radzą sobie całkiem nieźle, a przy tym zamiast siedzieć przed telewizorem lub komputerem, biorą aparat do ręki i wychodzą z domu. Najważniejsze jest to, żeby wytrwale chciało im się chcieć! - mówił Daniel Dmitriew, członek jury konkursu.

Na zorganizowany przez Starostwo konkurs złożono prawie 200 prac. Jury, w skład którego weszli lublinieccy fotografowie: Wojciech Poznański - przewodniczący jury i Daniel Dmitriew wyłonili najlepszych z najlepszych. W kategorii "Wieś to nie tylko złote łany zbóż - architektura wiejska Ziemi Lublinieckiej" wśród dzieci wyróżnienie zdobyła Joanna Izdebska, wśród dorosłych I miejsce zdobyła Ewa Ledwoń, a wyróżnienie Wiktoria Lukoszek. W kategorii" Mój świat w fotografii zaklęty" wśród dzieci pierwsze miejsce zajęła Julia Gorol, a wyróżnienie przyznano Jakubowi Bednarkowi. Wśród dorosłych pierwsze miejsce zdobyła Maria Widera, a wyróżniony został Leon Tabor.

Zwycięzcy odbiorą z rąk Starosty cenne nagrody, zyskają również coś o wiele cenniejszego - uznanie profesjonalistów. Mamy nadzieję, że zachęci ich to do dalszego szlifowania swoich umiejętności i uwieczniania świata w taki sposób, żeby wykonane przez nich fotografie były inspiracją do przemyśleń i do spostrzegania ukrytego piękna otaczającej nas rzeczywistości.

Następny konkurs za rok, serdecznie zapraszamy!

Zdjęcia zwycięzców:

Zapraszamy do galerii: Konkurs Fotograficzny dla fotografów amatorów 2012